Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Legionowski - Przystań w sercu Mazowsza

Warto zobaczyć: Powiat Legionowski - Przystań w sercu Mazowsza fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legionowie

Położony w centralnej części Mazowsza, w bezpośrednim sąsiedztwie m.st. Warszawy, powiat legionowski, zajmujący powierzchnię 39 319 ha i liczący 117 tys. mieszkańców, łączy w sobie walory nowoczesnej przestrzeni podmiejskiej ze wszystkimi atrakcjami regionu turystycznego. W jego skład wchodzą: gmina miejska Legionowo, gmina miejsko-wiejska Serock oraz trzy gminy wiejskie – Jabłonna, Nieporęt, Wieliszew.

Powiat legionowski nieustanie podlega intensywnym zmianom i przeobrażeniom, mającym na celu zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa i komfortu. Podejmowane są liczne inwestycje drogowe i kubaturowe, dzięki którym powiat staje się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym. Duży nacisk kładziony jest także na rozwój potencjału turystycznego, drzemiącego w znajdujących się na tym terenie wodach Jeziora Zegrzyńskiego, lasach i cennych zabytkach.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legionowie (Wieczór nad Zegrzem, fot. Jarek Sadkowski)

To region ekologiczny z bogactwem dzikiej przyrody w licznych rezerwatach i obszarach chronionych, na terenie którego znajduje się ponad 300 kilometrów tras rowerowych i ciekawe szlaki turystyczne. Na szczególną uwagę zasługuje utworzony w 2014 roku Turystyczny Szlak Patriotyczny Polski Walczącej, czyli 140 km tras prowadzących śladami historii i walki o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Do najważniejszych tutejszych zabytków należą XVI-wieczny kościół w Serocku, XVIII-wieczny zabytkowy klasycystyczny zespół pałacowy w Jabłonnie, forty twierdzy w Zegrzu, XIX-wieczny Pałac Krasińskich w Zegrzu, neobarokowy kościół z 1899 r. w Woli Kiełpińskiej oraz neogotycki kościół z 1865 r. w Chotomowie. Oferty turystyczna, rekreacyjna i kulturalna charakteryzują się dużym zróżnicowaniem i idealnie się uzupełniają.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legionowie (Powiatowy Szlak Polski Walczącej)

Położenie geograficzne powiatu legionowskiego wyznacza naturalny kierunek rozwoju w obszarze turystyki. Jezioro Zegrzyńskie to jedna z największych atrakcji regionu i popularne miejsce wypoczynku zarówno mieszkańców powiatu, jak i gości z zewnątrz, głównie z aglomeracji warszawskiej. Posiada świetnie rozwinięte zaplecze noclegowe, konferencyjne, gastronomiczne oraz bogatą infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, umożliwiające ciekawe i aktywne spędzanie czasu oraz uprawianie sportów wodnych przez cały rok. Władze powiatu, dostrzegając potencjał tego miejsca, koncentrują swoje działania na jego rozwoju. W celu szeroko pojętej promocji turystyki powołano Lokalną Organizację Turystyczną „Przystań w sercu Mazowsza”.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legionowie (Zapora w Dębem, fot. Paweł Kozarzewski)

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legionowie (Jezioro Zegyrzńskie, fot. Kinga Czerwińska)

W niedalekiej przyszłości wypoczywający nad jeziorem dotrą tu pociągiem. Obecnie trwają prace związane z rewitalizacją linii kolejowej nr 28 do Zegrza Południowego.

Powiat Legionowski to także idealne miejsce nie tylko do życia i odwiedzenia, ale także dla biznesu. Coraz więcej przedsiębiorców znajduje tu właściwy adres dla swojej firmy. Tu przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a tradycja miesza z nowoczesnością. Zachowując swoje dziedzictwo, powiat odważnie patrzy w przyszłość i wychodzi naprzeciw zmieniającym się okolicznościom, chcąc dla każdego stworzyć „Przystań w sercu Mazowsza”.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legionowie (Pałac w Jabłonnie, fot. Stefan Wojciechowski) fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Legionowie (Pałac Krasińskich, fot. Andrzej Nowak)


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wt., 9 Sp. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska