Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NSA: Obowiązek usunięcia odpadów

NSA: Obowiązek usunięcia odpadów fotolia.pl

WSA orzekł, że wydając decyzję o konieczności usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania należy ustawowo wykazać termin, rodzaj odpadów oraz sposób ich usunięcia. Orzecznictwo nakreśla dodatkowo, że organ winien określić również ilość odpadów objętych decyzją oraz skonkretyzować działki, na których się znajdują, jak i wykazać, kto jest ich posiadaczem.

W przedmiotowej sprawie Prezydent Miasta nakazał spółce usunięcie odpadów, określając ich rodzaj odpowiednią sygnaturą (17 06 04 tj. gleba i ziemia, w tym kamienie). Wskazał, że znajdują się w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania i magazynowania. Decyzja zobowiązywała do usunięcia śmieci terminie 3 miesięcy od dnia, w którym stanie się ostateczna. Podstawą prawną aktu była ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012r., a dokładniej art. 26 ust. 1 i 6.

Po rozpatrzeniu odwołania spółki, SKO uchyliło decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozstrzygnięcia. Prezydent nie wyjaśnił w sposób wyczerpujący, jaką ilość odpadów nawieziono na teren działki. Nie wynikało to nawet z załączonych akt. Nie wyjaśniono również na których dokładnie działkach odpady rozprowadzano.

Prezydent wniósł sprzeciw od decyzji do WSA. Sąd podzielił opinię SKO. W świetle ww. przepisów organ wydający decyzję musi ustalić, termin, rodzaj oraz sposób usunięcia odpadów. Orzecznictwo wskazuje jednak, że konieczne jest też określenie ilości odpadów, wykazanie ich posiadacza oraz wskazanie konkretnych działek. 

NSA odrzucił skargę kasacyjną, gdyż organ odwoławczy, jak i WSA nie złamały wymogów proceduralnych. 

III OSK 1506/22 - Wyrok NSA

Wt., 9 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka