Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cyberbezpieczeństwo w miastach i powiatach

Cyberbezpieczeństwo w miastach i powiatach fotolia.pl

7 lipca br. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, gdzie została przedstawiona informacja Ministra Cyfryzacji na temat realizacji Strategii Cyberbezpieczeństwa na lata 2019-2024.

Minister Cieszyński poinformował, że przybyło 2 tys. ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa, którzy za swoją pracę otrzymują dodatkowe wynagrodzenie, określone w Strategii. Ponadto trwają prace nad dodatkowym ustawodawstwem krajowym odnoszącym się do tematu cyberbezpieczeństwa, a także Polska chciałaby otworzyć ambasadę danych – w tym celu zwróciliśmy się do organów UE.

Samorządowcy obecni na posiedzeniu zwracali uwagę, że dodatkowe wynagrodzenia dla ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa nie zostały przewidziane dla samorządów. W ogóle w całej Strategii bardzo mało jest odniesień do samorządów.

Zwracano uwagę, że problemem w zakresie cyberbezpieczeństwa jest współpraca jednostek samorządu terytorialnego i administracji rządowej. Ponadto samorządy zwracają uwagę na deficyt na rynku podmiotów, które świadczyłyby usługi dla cyberbezpieczeństwa na rzecz samorządów – te, które są mają obecnie zaporowe dla samorządów ceny świadczenia usług. Największe problemy z zapewnieniem ochrony cyberbezpieczeństwa samorządy zauważają w dziedzinie oświaty i ochrony zdrowia.

Minister Cieszyński wskazał, że wydatki na cyberbezpieczeństwa samorządy mogą finansować z nadwyżki PIT i CIT. Wydatki na cyberbezpieczeństwo powinny być traktowane przez samorządy priorytetowo tak samo jak wydatki na energię czy gaz.

Zaproponowano, aby zmienić ustawę o pracownikach samorządowych poprzez dodanie stanowisk eksperckich ds. cyberbezpieczeństwa.

Sob., 16 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek