Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pożyczki z Funduszu Dostępności na poprawę dostępności budynków

Pożyczki z Funduszu Dostępności na poprawę dostępności budynków fotolia.pl

Jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y i instytucje kultury mogą ubiegać się o pożyczkę w ramach Funduszu Dostępności Banku Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje przyczynią się do zapewnienia osobom mającym trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności lub percepcji, możliwość udziału w życiu społecznym i publicznym poprzez swobodniejszy dostęp do dóbr i usług.

Preferencyjne pożyczki w ramach Funduszu Dostępności mają posłużyć do sfinansowania przedsięwzięć związanych z poprawą dostępności budynków mieszkalnictwa wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. osób starszych, rodziców z dziećmi oraz osób z trwałą lub czasową niepełnosprawnością.

Pożyczka z Funduszu Dostępności może być przeznaczona na:

  • audyt potrzeb w zakresie dostępności, zakup robót i materiałów budowlanych
  • podatek VAT (może być finansowany z pożyczki jeżeli nie ma prawnych możliwości jego odzyskania)
  • zakup, wytworzenie oraz koszty montażu i uruchomienia nowych środków trwałych, nadzór inwestorski
  • ocenę oddziaływania na środowisko (OOŚ), oceny i opinie konserwatorskie, koncepcje i projekty techniczne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia
  • koszty opłat administracyjnych, notarialnych i sądowych, itp.
  • refinansowanie pożyczek/ kredytów w innych bankach, o ile związane są z realizowaną i niezakończoną inwestycją i dotyczą wydatków nie starszych niż 12 miesięcy na dzień złożenia wniosku o pożyczkę

Pożyczka w ramach Funduszu Dostępności nie zakłada wymogu wkładu własnego i posiada preferencyjne oprocentowanie – od 0,15 proc. w skali roku w całym okresie kredytowania (oprocentowanie może być wyższe w przypadku wykorzystania przez pożyczkobiorcę limitów pomocy publicznej w tym de minimis).

Okres spłaty wynosi do 20 lat. Istnieje także możliwość skorzystania z karencji w spłacie kapitału pożyczki – do 6 miesięcy od zakończenia realizacji przedsięwzięcia oraz skorzystania z umorzenia do 40 proc. kapitału pożyczki po spełnieniu określonych warunków.

Jeden pożyczkobiorca może otrzymać w ciągu 24 miesięcy od dnia podpisania umowy pożyczki maksymalnie 5 mln zł środków na wymianę/modernizację dźwigów osobowych, w tym modernizację dźwigów osobowych obejmującą przebudowę szybu windowego. Wskazany limit 5 mln zł obowiązuje odrębnie dla pożyczek udzielanych przez BGK i odrębnie dla wszystkich pożyczek udzielanych przez pośredników finansowych.

Szczegóły dotyczące naboru i wymaganych dokumentów można znaleźć na stronie: www.bgk.pl

Czw., 30 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska