Końcem 2021 r. weszły w życie zmiany dotyczące wydawania przez starostów decyzji o dopuszczalnym hałasie.
Mowa o ustawie z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która znowelizowała brzmienie art. 115a ustawy Prawo ochrony środowiska. Zmiana polegała na tym, że wykreślono Głównego Inspektora Ochrony Środowiska spośród katalogu podmiotów, których pomiary stanowią podstawę do wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu.
W konsekwencji pomiary GIOŚ nie mogą być jakkolwiek wykorzystywane w postępowaniach hałasowych. Jak wskazywał Związek Powiatów Polskich już w toku prac nad przywołaną nowelizacją, pozostawienie de facto wyłącznie na barkach starostów obowiązków pomiarowych musi wiązać się z zapewnieniem finansowania adekwatnego do kosztów wykonywania zadania. Warto bowiem pamiętać o tym, że jedno badanie może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Po korespondencji prowadzonej przez ZPP z MKIŚ, resort 22 marca 2022 r. przekazał że prowadzi analizę możliwości udzielenia organom ochrony środowiska finansowania w tym zakresie.
Uwaga ZPP w przedmiotowym zakresie została ponownie podniesiona podczas prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw jako temat poboczny, poza zakresem tej regulacji. Związek Powiatów Polskich poprosił o informacje, czy analiza, którą miał wykonać resort została już przeprowadzona i jakie są jej wyniki oraz kiedy można spodziewać się przekazania środków finansowych na realizację omawianego zadania. Z uzyskanej na czerwcowym Zespole ds. Energii, Klimatu i Ochrony Środowiska KWRiST informacji wynikało, że w sprawie trwają prace nad umożliwieniem finansowania.
Na omawiane zagadnienie zwrócił uwagę także Konwent Powiatów Województwa Opolskiego. W stanowisku z 2 czerwca 2022 r. starostowie wskazali na znaczne koszty zakupu sprzętu, konieczność przeszkolenia pracowników i problemy kadrowe. Dodatkowo zwrócili uwagę, że pomiary hałasu wykonywane przez pracowników starostw mogą być podważane, gdyż wszelkie pomiary na potrzeby postępowań toczących się na gruncie ustawy - Prawo ochrony środowiska wykonywane są co do zasady przez akredytowane laboratoria lub cetryfikowane jednostki badawcze. Powyższe doprowadzi do sytuacji, że pomiary będą zlecane firmom zewnętrznym, a koszt mogący sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych będzie stanowił znaczne obciążenie dla budżetu powiatu.
W związku z powyższym Konwent zaproponował podjęcie działań w sprawie zmian w prawodawstwie i umożliwienie prowadzenia pomiarów hałasu jak przed zmianą przepisów przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.