Rozpoznawanie wniosków o wydanie wypisu z ewidencji gruntów i budynków powinno odbywać się w postępowaniu jurysdykcyjnym zakończonym wydaniem decyzji administracyjnej. W rezultacie odmowa wydania wypisu powinna mieć formę decyzji administracyjnej – uznał WSA w Gliwicach.
Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 Prawa geodezyjnego i kartograficznego starosta udostępnia dane z EGiB zawierające dane podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane, na żądanie innych podmiotów niż wymienione w pkt 1-2a, które mają interes prawny w tym zakresie.
Skarżący – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zwracając się do prezydenta miasta o wydanie wypisu z EGiB wskazywał na art. 222 Kodeksu cywilnego i podnosił, że informacja o właścicielach sąsiednich działek jest potrzebna do wystąpienia z powództwem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
Prezydent miasta odmawiając wydania wypisu wybrał formę zwykłego pisma, a nie formę rozstrzygnięcia w postaci decyzji lub postanowienia.
W konsekwencji WSA uznał – podzielając dominujące stanowisko sądów administracyjnych – że sprawy tego rodzaju powinny być rozpatrywane przez organ w postępowaniu rozpoznawczym zakończonym merytorycznym rozstrzygnięciem. W rezultacie takiego stwierdzenia sąd stwierdził, że czynność prezydenta miasta była bezskuteczna.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 25.04.2022 r., sygn. II SA/Gl 1587/21, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl