Wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sytuacji, gdy zamawiający nie ma jeszcze zagwarantowanych środków na realizację zamówienia, nie jest sprzeczne z przepisami Prawa zamówień publicznych – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie.
W odpowiedzi na wniosek o wydanie opinii przez skarbnika Gminy Miejskiej Biała Piska, RIO wskazała, że o ile samorząd może wszcząć postępowanie o zamówienie publiczne w przypadku braku zabezpieczonych środków, o tyle obowiązek ten zachodzi w chwili zawarcia umowy z wykonawcą wybranym w tym postępowaniu. Istotnym jest, aby plan finansowy został zabezpieczony przed podpisaniem umowy z wykonawcą, bowiem niedopuszczalne jest zaciąganie zobowiązań w sytuacji nieposiadania środków na ich realizację.
Izba zauważyła, że zamawiający decydując się na wszczęcie postępowania bez zabezpieczonych środków powinien liczyć się z możliwością jego unieważnienia. W takiej sytuacji, na podstawie art. 261 Pzp, wykonawcom, którzy złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu, przysługuje roszczenie o zwrot uzasadnionych kosztów uczestnictwa w postępowaniu. Unieważnienie z tych przyczyn następuje na podstawie art. 257 Pzp.
Wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie z 07.03.2022 r.
Źródło: rioolsztyn.bip.net.pl