Brak jakiejkolwiek reakcji wnioskodawcy na informację organu, że żądana informacja publiczna jest informacją przetworzoną, nie zwalnia organu od załatwienia wniosku. Jednak bezczynność organu nie ma miejsca z rażącym naruszeniem prawa, gdy postępowanie organu nie wynikało z lekceważenia przepisów prawa, a jedynie z ich niewłaściwej interpretacji. – wskazał WSA.
W okolicznościach niniejszej sprawy Skarżący złożył wniosek o udostępnienie informacji publicznej przez Burmistrza. Organ wykonawczy winien albo odmówić jej udostępnienia w trybie decyzji administracyjnej, albo umorzyć postępowanie. Burmistrz uznał, iż żądana informacja ma charakter informacji publicznej przetworzonej i wezwał Skarżącego do wykazania, że uzyskanie takiej informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Skarżący nie odpowiedział na to wezwanie, przez co Burmistrz pozostawił jego wniosek bez rozpoznania.
Sąd wskazał, iż do postępowania w sprawach dotyczących udostępnienia informacji publicznej co do zasady nie stosuje się przepisów k.p.a (znajdują zastosowanie jedynie do decyzji wydawanych w oparciu o przepisy u.d.i.p). W ocenie Sądu nie istniała podstawa do zastosowania w przedmiotowej sprawie art. 64 § 2 k.p.a. i pozostawienia wniosku Skarżącego bez rozpoznania.
Ponadto, brak wykazania przesłanki, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p., nie jest - jak błędnie uznał Burmistrz - brakiem formalnym wniosku o udostępnienie informacji publicznej, który uniemożliwia nadanie mu biegu, lecz jest brakiem merytorycznym, tzn. uniemożliwia pozytywne załatwienie wniosku. W konsekwencji niewskazanie przez wnioskodawcę przesłanki istotności udzielenia informacji dla interesu publicznego, nie daje organowi podstaw do pozostawienia tego wniosku bez rozpoznania, lecz do wydania decyzji o odmowie udostępnienia informacji publicznej, na podstawie na art. 16 ust. 1 u.d.i.p.
Zatem nawet brak jakiejkolwiek reakcji wnioskodawcy na informację organu, że żądana informacja publiczna jest informacją przetworzoną, nie zwalnia organu od załatwienia wniosku.
Wyrok WSA w Szczecinie z 7 kwietnia 2022 sygn. II SAB/Sz 22/22
Źródło: CBOSA