Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stwierdzanie tożsamości obywatela Ukrainy za pomocą dokumentu elektronicznego - projekt rozporządzenia Ministerstwa Cyfryzacji

Stwierdzanie tożsamości obywatela Ukrainy za pomocą dokumentu elektronicznego - projekt rozporządzenia Ministerstwa Cyfryzacji fotolia.pl

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia procedur oraz usług, w których dokument elektroniczny oraz certyfikat mogą być wykorzystywane do stwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy.

W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Polski obywatele Ukrainy mogą posiadać różne dokumenty tożsamości lub w ogólne nie posiadać takiego dokumentu. Problem ten, widoczny zwłaszcza na etapie kontaktów z podmiotami publicznymi i prywatnymi, ma zostać rozwiązany utworzeniem dokumentu elektronicznego dla obywateli Ukrainy, dostępnego za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

Dane prezentowane w tym dokumencie, funkcjonującym pod nazwą Diia.pl, pochodzą z rejestru publicznego, którego administratorem jest minister właściwy do spraw informatyzacji. Dlatego osoba weryfikująca tożsamość będzie miała pewność w zakresie ich pochodzenia. Warto podkreślić, że dokument będzie przechowywany w zaszyfrowanej formie na telefonie użytkownika i tylko on będzie miał do niego dostęp.

Narzędzie ma ułatwić załatwianie spraw. Pozwoli na usprawnianie procesów, w których będą uczestniczyli posiadacze tego dokumentu elektronicznego. Obywatel Ukrainy przebywający na terytorium Polski legalnie na podstawie ustawy, będzie mógł wylegitymować się dokumentem elektronicznym Diia.pl potwierdzając swoją tożsamość. Posłużenie się niniejszym dokumentem możliwe będzie m.in. w:

  • uzyskaniu pomocy i skorzystaniu z praw wskazanych w ustawie;
  • potwierdzeniu danych w procesie nawiązywania stosunku pracy;
  • rejestracji w podmiotach świadczących usługi zdrowotne finansowanych ze środków publicznych;
  • potwierdzeniu danych w procesie nawiązywania stosunku pracy;
  • odbiorze przesyłek rejestrowanych;
  • świadczeniu usługi podstawowego rachunku płatniczego.

W zakresie wykorzystania certyfikatu do korzystania z usług online w pierwszej kolejności umożliwi się zastosowanie certyfikatu do pobierania danych z Internetowego Konta Pacjenta oraz uwierzytelniania na portalu podatkowym.

Pt., 8 Kw. 2022 0 Komentarzy
Krystian Piecychna
Redaktor Krystian Piecychna