Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Włoszczowski - bogata historia, urokliwe zakątki, wspaniała przyroda i mnóstwo sposobów na aktywny wypoczynek

Warto zobaczyć: Powiat Włoszczowski - bogata historia, urokliwe zakątki, wspaniała przyroda i mnóstwo sposobów na aktywny wypoczynek fot. Archiwum Starostwa Powiatowego we Włoszczowie

Powiat włoszczowski położony jest w zachodniej części województwa świętokrzyskiego i zajmuje powierzchnię 906 km2. W skład powiatu wchodzi 6 gmin: Włoszczowa, Kluczewsko, Krasocin, Moskorzew, Radków i Secemin.

Jest to teren czysty ekologicznie. Lasy zajmują ok. 40% powierzchni i obfitują w grzyby i jagody. Chronionym obszarem jest teren Przedborskiego Parku Krajobrazowego, w obrębie którego znajduje się część Pasma Przedborsko-Małogoskiego z wapiennymi wzgórzami. Ponadto przyroda znajduje się pod ochroną w 4 rezerwatach: rezerwacie stepowym „Murawy Dobromierskie”, rezerwacie faunistycznym „Ługi” oraz rezerwatach leśnych „Oleszno” i „Bukowa Góra”.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego we Włoszczowie

Teren powiatu ma swój historyczny klimat, a różnorodność przyrody i krajobrazu, cisza i spokój sprawia, że obszar ten jest doskonałym miejscem na wypoczynek. Liczne dworki, pałacyki, pomniki są dowodem bogatej przeszłości. Z Czarncy pochodzi bohater narodowy hetman Stefan Czarniecki (o którym mowa w Hymnie Polski).

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego we Włoszczowie

Do miejsc wartych zobaczenia zaliczyć należy m.in.: Sanktuarium Matki Bożej Włoszczowskiej, które powstało w miejscu cudownych objawień; kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Kurzelowie z ciekawym rozwiązaniem architektonicznym budowli (wsparcie żeber sklepienia nawy na jednym, centralnym filarze); kościół p.w. św. Floriana i Wniebowzięcia NMP w Czarncy wybudowany z fundacji hetmana Stefana Czarnieckiego (wewnątrz znajduje się sarkofag ze szczątkami Czarnieckiego); kopiec Włoszczowski, który jest reliktem średniowiecznego grodziska obronnego; spichlerz w Kluczewsku z I poł. XIX w., który przypomina pałacyk lub romantyczny zameczek; zespół dworski w Ludyni, gdzie nagrywano sceny do filmu „Syzyfowe prace” i „Przedwiośnie”; Sanktuarium Matki Bożej „Płaczącej” w Dzierzgowie, które jest miejscem licznych pielgrzymek do słynącego łaskami obrazu Matki Bożej.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego we Włoszczowie

Przyrodę, historię, zabytki i ciekawe miejsca w powiecie włoszczowskim najlepiej poznać udając się wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Przez teren powiatu przebiegają 4 szlaki rowerowe, 4 szlaki piesze, 2 ścieżki edukacyjne, 3 szlaki samochodowe, 6 tras do uprawiania nordic walking oraz 1 szlak konny i 1 szlak wodny (rzeką Pilicą).

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego we Włoszczowie

Zachęcamy do odwiedzenia ziemi włoszczowskiej.

fot. Archiwum Starostwa Powiatowego we Włoszczowiefot. Archiwum Starostwa Powiatowego we Włoszczowiefot. Archiwum Starostwa Powiatowego we Włoszczowiefot. Archiwum Starostwa Powiatowego we Włoszczowie

Więcej informacji o powiecie włoszczowskim można znaleźć na stronie internetowej: www.powiat-wloszczowa.pl


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Śr., 16 Lt. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska