Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminy na celowniku cyberprzestępców

Gminy na celowniku cyberprzestępców fotolia.pl

NIK wskazuje, że blisko 70% skontrolowanych urzędów nie radziło sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa przetwarzania informacji i podkreśla, że zapewnienie tego bezpieczeństwa stało się jednym z najistotniejszych wyzwań stojących przed administracją publiczną. Niewłaściwe zarządzanie bezpieczeństwem informacji może bowiem doprowadzić do wycieku, utraty lub sfałszowania danych posiadanych przez urząd. Na szczęście od niedawna istnieje program Cyfrowa Gmina, a wraz z nim podejmowane są konkretne kroki, by pomóc polskim gminom.

Pod koniec 2019 roku przez cyberprzestępców został zaatakowany Urząd Gminy Kościerzyna - dane urzędu zostały zaszyfrowane, a za ich odszyfrowanie hakerzy zażądali okupu. To był chyba pierwszy cyberatak na gminę głośno komentowany przez media w Polsce. Dziś tego typu ataki mają miejsce zdecydowanie częściej, nie zawsze przebijając się na pierwsze strony gazet. Nie dalej niż pod koniec listopada 2021 miał miejsce atak hakerski na Urząd Gminy Tuczna. Zresztą w ostatnim czasie do tego typu zdarzeń doszło w całej Polsce, a cyberprzestępcy zaatakowali m.in. Małopolski Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Urząd Gminy Kościerzyna, Urząd Miasta Otwocka. Nie tylko Polska boryka się z tego typu problemami. Coraz więcej miast i gmin chociażby w Niemczech stało się obiektami ataków cyberprzestępców - ostatnio przez ataki ransomware została sparaliżowana administracja okręgu Anhalt-Bitterfeld. Jednym słowem: dane oraz informacje przetwarzane i przechowywane przez administrację publiczną na szczeblu lokalnym są narażone.

Odpowiadając na ten problem, wraz z polskimi przedsiębiorcami zrzeszonymi w Klastrze zespół CyberMadeInPoland stworzył projekt Cyberbezpieczna Gmina, który - wychodząc naprzeciw założeniom programu KPRM Cyfrowa Gmina - ma na celu pomoc w podniesieniu poziomu cyberbezpieczeństwa gmin. W ramach projektu Klaster oferuje pomoc w kwestiach związanych z analizą stanu cyberberbezpieczeństwa, a także edukacją z zakresu wdrażania rozwiązań bezpieczeństwa IT, m.in.: konsultacje, darmowe webinary oraz materiały edukacyjne dla wszystkich zainteresowanych.

Pierwszy webinar „Cyberbezpieczna Gmina – jak podnieść poziom cyberbezpieczeństwa w ramach programu Cyfrowa Gmina" dostępny jest na kanale YouTube Klastra.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony projektu "Cyberbezpieczna Gmina"

Źródło: IP

Wt., 4 St. 2022 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska