Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trwają przygotowania do Światowego Forum Miejskiego – WUF11

Trwają przygotowania do Światowego Forum Miejskiego – WUF11 fotolia.pl

Jedenasta edycja Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF11) odbędzie się od 26 do 30 czerwca 2022 roku w Katowicach. Rozpoczęła się już rejestracja uczestników. Opracowano również logo wydarzenia.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda podpisał z ONZ umowy na organizację w Polsce największego wydarzenia na świecie poświęconego miastom – Światowego Forum Miejskiego. Umowy są dwie. Pierwsza z nich określa ogólne zasady organizacji WUF11 w Polsce. Dotyczy między innymi bezpieczeństwa, immunitetów oraz zapewnienia przez Polskę obiektu konferencyjnego i zaplecza technicznego. Druga umowa dotyczy kwestii logistycznych, na przykład wyposażenia centrum konferencyjnego, tłumaczeń, transportu i zabezpieczenia medycznego.

Ponadto uruchomiono rejestrację dla uczestników Światowego Forum Miejskiego. Udział w WUF11 jest bezpłatny, a na wydarzenie można zarejestrować się na stronie UN-Habitat. Rejestracja zakończy się 22 czerwca 2022 roku. W najbliższych dniach uruchomiona zostanie także rejestracja między innymi dla wystawców i organizatorów wydarzeń podczas WUF11.

Polska opracowała również logotyp WUF11, który koncentruje się na gospodarzu wydarzenia, czyli na Katowicach. Jasne, optymistyczne kolory pokazują i podkreślają pozytywne zmiany, które wciąż dokonują się w mieście. Symbolizują też dążenie miast do tego, by były dostępne, a ich rozwój włączający i zrównoważony. Głównym elementem logotypu są charakterystyczne dla Katowic miejsca, które poza tym, że są rozpoznawalne, opowiadają również historię transformacji miasta. Duża ilość zieleni pokazuje, że Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 40% powierzchni Katowic pokrywają lasy. W mieście jest też wiele parków:

Obecnie trwają prace nad programem WUF11. UN-Habitat przedstawił 6 tematów, wokół których będzie się toczyć dyskusja:

  • sprawiedliwa przyszłość miast,
  • bardziej ekologiczna przyszłość miast,
  • innowacje i technologie,
  • przyszła gospodarka miejska i finanse,
  • urbanistyka i zarządzanie,
  • budowanie odporności miast.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wspólnie z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, zaproponowało, by częścią programu WUF11 była tzw. ścieżka europejska, czyli blok wydarzeń poświęconych europejskiemu wymiarowi urbanizacji w kontekście globalnych wyzwań. Celem organizacji tego bloku wydarzeń w ramach WUF11 jest pokazanie odwiedzającym polskiego i europejskiego dorobku rozwoju miast.

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Wydarzenie odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m.in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Dhabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej, mianowicie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasło polskiej edycji WUF brzmi: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”. Partnerami wydarzenia po stronie polskiej, którzy wspierają organizatorów są Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Rada Młodych WUF11.

Źródło: MFiPR

Śr., 22 Gr. 2021 0 Komentarzy
Ewelina Kocemba
redaktor Ewelina Kocemba