Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto zobaczyć: Powiat Wałecki - wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Warto zobaczyć: Powiat Wałecki - wyjątkowe miejsce na mapie Polski fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Wałczu

Powiat Wałecki to region o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Charakteryzuje się bogatą florą i fauną, dużym zróżnicowaniem siedlisk oraz niskim stopniem przekształcenia środowiska przyrodniczego. W granicach powiatu położona jest część Drawieńskiego Parku Narodowego, znajduje się tu wiele rezerwatów przyrody (m.in. Wielki Bytyń, Golcowe Bagno, Rosiczki Mirosławskie, Mszary Tuczyńskie, Dolina Rurzycy) oraz obszary chronionego krajobrazu (Puszcza nad Drawą, Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy). Na miłośników wypoczynku czeka tu ponad 200 jezior z możliwością żeglowania oraz liczne szlaki piesze, rowerowe i kajakowe. W powiecie wałeckim znajduje się ponad 300 zabytków, Czarodziejska „Magnetyczna Górka”, Zamek w Tucznie oraz wolno żyjące stado żubrów.


Źródło: Archiwum Starostwa Powiatowego w Wałczu

Niewątpliwie atrakcją powiatu wałeckiego są umocnienia i liczne schrony będące pozostałością po Wale Pomorskim z czasów II wojny światowej. Pas fortyfikacji rozciąga się wzdłuż jezior od Szczecinka przez Kręgi, Dudylany, na zachód do Nadarzyc. Linia umocnień przebiega następnie wzdłuż zachodniego brzegu jezior: Dobre, Zdbiczno, Smolne i Lubiana, dalej przez Wałcz, brzegiem jeziora Raduń, przez Strączno i Strzaliny do Tuczna, skąd wiedzie wzdłuż jezior na zachód od Człopy i dalej zachodnim brzegiem Drawy oraz północnym Noteci - do Santoka. Większe skupiska schronów, a także pozostałości rowów strzeleckich i przeciwpancernych położone są koło Nadarzyc, Zdbic, Wałcza i Strzalin. Główne walki o przełamanie Wału Pomorskiego miały miejsce w rejonie Zdbic, Szwecji, Golców i Iłowca (Gmina Wałcz). Na obszarze ruin w Wałczu zorganizowano Skansen Grupy Warownej "Cegielnia".

Źródło: Archiwum Starostwa Powiatowego w Wałczu

Rzetelną wiedzę na temat fortyfikacji można uzyskać w Muzeum Ziemi Wałeckiej oraz w zrzeszającym kilka gmin Stowarzyszeniu Wał Pomorski 1945, nowej regionalnej marce turystycznej www.wal-pomorski.pl. Również w Wałczu znajduje się cmentarz żołnierzy l Armii WP i żołnierzy radzieckich. Cały rejon kwalifikuje się do pełnienia funkcji turystyki militarnej i poznawczej.

Źródło: Archiwum Starostwa Powiatowego w Wałczu

 


Jesteś zainteresowany bezpłatną promocją swojego powiatu, miasta, gminy na naszym portalu? Prześlij nam materiał na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czw., 4 Lst. 2021 0 Komentarzy
Joanna Gryboś-Chechelska
Redaktor Joanna Gryboś-Chechelska