Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wzrost liczby raportowanych ataków na pracowników socjalnych

Wzrost liczby raportowanych ataków na pracowników socjalnych fot.canva

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej alarmuje, że rośnie liczba zdarzeń zagrażających pracownikom socjalnym podczas wykonywania przez nich obowiązków. Domaga się przy tym zmian w prawie.

Od listopada 2023 r. na podstawie art. 23 ust. 4a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w Centralnej Aplikacji Statystycznej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej gromadzi informacje o każdym czynie, o którym mowa w art. 222, art. 223 lub art. 226 Kodeksu karnego (napaści i znieważenia), popełnionego wobec pracownika socjalnego. W 2024 r. takich zdarzeń odnotowano aż 186. PFZPSiPS wskazuje, że gdy nie było obowiązku centralnego raportowania takich zdarzeń – sytuacji zgłaszano kilkadziesiąt rocznie. Skala niebezpieczeństwa jest więc wysoka. Jak wskazano w zestawieniu - najwięcej przypadków napaści miało miejsce w województwach wielkopolskim i mazowieckim.

Federacja podniosła przy tym ogólne postulaty. Jak można przeczytać w komunikacie, organizacja domaga się zwiększenia wysokości kar i ich nieuchronności wobec sprawców napaści, obowiązku zgłaszania organom ścigania przez samych pracodawców przypadków przemocy, skuteczniejszego działania organów ścigania w tych sprawach, a także wprowadzenia przez MRPiPS rozporządzenia dotyczącego wymiaru, formy i zakresu obowiązkowych szkoleń dot. bezpieczeństwa.   

Opracowano na podstawie komunikatu Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej 

Pt., 21 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński