Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przedstawiciele gmin piszą do premiera: „Mechanizm wsparcia wysoce niesprawiedliwy”

Przedstawiciele gmin piszą do premiera: „Mechanizm wsparcia wysoce niesprawiedliwy” fotolia.pl

Przedstawiciele gmin województwa dolnośląskiego napisali do Prezesa Rady Ministrów w związku z ogłoszonym programem wsparcia dla gmin dotkniętych kryzysem w związku z pandemią koronawirusa. Wyrazili swój sprzeciw wobec kierowania pomocy jedynie do gmin „górskich”.

Program wsparcia dla gmin górskich został ogłoszony przez wicepremiera Jarosława Gowina oraz szefa KPRM Michała Dworczyka. Dodatkowe środki mają trzymać gminy górskie, dotknięte kryzysem z powodu obostrzeń nakazujących zamknięcie stoków narciarskich i hoteli.

Pokrzywdzone w tej sytuacji czują się inne gminy, w tym te z województwa dolnośląskiego. „Problem ten dotyczy w takim samym stopniu podobnych działów gospodarki w całym kraju, w tym także w naszym rejonie – Doliny Baryczy, Wzgórz Trzebnickich, Wzgórz Strzelińskich czy Łęgów Odrzańskich” – czytamy w piśmie do premiera. Samorządowcy podkreślili, że przez stosunkowo „młody” potencjał turystyczny tego regionu, przedsiębiorcy jeszcze przez długie lata będą spłacać długoterminowe kredyty. W takiej sytuacji wsparcie jest równie potrzebne.

Przedstawiciele gmin powyższy mechanizm uznali za „niesprawiedliwy i pozbawiony racjonalności”. Jednocześnie domagają się modyfikacji przyjętych kryteriów i rozszerzenia wparcia również na inne gminy, w takim samym stopniu dotknięte skutkami kryzysu wywołanego pandemią.

Czw., 28 St. 2021 0 Komentarzy
Małgorzata Orłowska
sekretarz redakcji Małgorzata Orłowska