Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odeszli, ale Ich pamiętamy

Odeszli, ale Ich pamiętamy fotolia.pl

Jest miejsce, dokąd listy nie dochodzą,
Gdzie tylko myśli i modlitwy błądzą.
Tam idę, żeby w zadusznym skupieniu
Ulżyć modlitwą zmarłym w ich cierpieniu.
Tyle jest jeszcze pytań nie zadanych
I opowieści nie dopowiedzianych.
W zimnym kamieniu śpią snem nieprzespanym
I może tęsknią za słonecznym ranem?
Nie mogę odejść nie zamieniąc słowa
W ciszy, o której mówią, że grobowa.
Nim wiatr ostatnie znicze pozagasza
Powiem dziękuję, proszę i przepraszam.
Jest miejsce dokąd listy nie dochodzą,
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".
(Wiersz znaleziony w Internecie)

Przybliżamy Państwu sylwetki kilku samorządowców, którzy odeszli od nas na przestrzeni ostatniego roku. To niepełny katalog. Było ich niestety wielu. Pracowali na rzecz swoich wspólnot samorządowych, a Ich dokonania są najlepszym świadectwem aktywności i pasji z jaką zmieniali świat. Pamiętamy.

 

Krzysztof Choiński – był zastępcą prezydenta Łomży w latach 2002-2010 (w samorządzie zajmował się przede wszystkim oświatą). Ostatnio pracował w jednym z miejskich gimnazjów jako zastępca dyrektora. Odszedł w tragicznych okolicznościach. Osierocił żonę, pięcioro dzieci i dwoje wnucząt.

Józef Kocurek – wieloletni radny Rady Miasta Katowice, Wiceprezydent Miasta Katowice w latach 1998-2010. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie.

Marek Kozaczek – Starosta Powiatu Wschowskiego. Od1990 roku zaangażowany w sprawy publiczne, pełnił między innymi funkcję Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Wschowa. Współzałożyciel Międzygminnego Stowarzyszenia d/s Restytucji Powiatu Wschowskiego. W 1998 dostaje się do Rady Powiatu Nowosolskiego. 18 września 2001 roku decyzją Prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka, Marek Kozaczek został powołany na osobę pełniącą funkcję organów Powiatu Wschowskiego.

Grzegorz Kubat – w latach 2003–2006 marszałek województwa opolskiego, były wiceburmistrz Namysłowa. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym.

Marek Nawara – samorządowiec, polityk, poseł na Sejm III kadencji, pierwszy marszałek województwa małopolskiego w latach 1998-2002 oraz 2006-2010. W latach 1990-1998 był wójtem gminy Zielonki i przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego. Jako marszałek województwa małopolskiego pełnił funkcję współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także przewodniczył Konwentowi Marszałków RP. Wielokrotny gość Zgromadzenia Ogólnego ZPP. W roku 2010 otrzymał Różę im. Franciszki Cegielskiej – za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce.

Janusz Pezda – samorządowiec, polityk, były wojewoda jeleniogórski. W latach 1984-1988 był Naczelnikiem Miasta, w latach 1995–1997 Wojewodą Jeleniogórskim, od 1998 do 2006 przez dwie kadencje sprawował mandat radnego sejmiku dolnośląskiego, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku, a w latach 2001–2004 był wicemarszałkiem województwa.

Franciszek Piętak – wieloletni wójt Gminy Biłgoraj i radny Rady Powiatu. Miał 58 lat, był zastępcą dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie. W latach 1990-2002 był wójtem Gminy Biłgoraj, a w latach 2002-2006 Przewodniczący Rady Powiatu Biłgorajskiego.

Halina Piekarek-Jankowska – samorządowiec, naukowiec, profesor doktor habilitowany, rektor elbląskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W 2006 roku została wybrana do Sejmiku Województwa Pomorskiego. Nie ubiegała się o reelekcję. W 1997 odznaczona Złotym Krzyżem Zasług.

Jerzy Trzmiel – od 1989 roku pełnił funkcję starosty powiatu kępińskiego, a wcześniej był burmistrzem tego miasta. Całe swoje życie poświęcił pracy w samorządzie. Od kilku miesięcy walczył z ciężką chorobą. Do końca jednak pracował w urzędzie.

Niedz., 30 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka