Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

SARP nagrodził najlepszy obiekt publiczny

SARP nagrodził najlepszy obiekt publiczny fotolia.pl

Stowarzyszenie Architektów Polskich oceniło 45 obiektów z całej Polski. Dziesięciu przyznano nominacje. W kategorii rewitalizacja za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych jury uznało Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu - projekt Andrzeja i Małgorzaty Zatwarnickich, zrealizowany przez samorząd miejski kosztem 6,5 mln zł, dzięki dotacji z opolskiego RPO. To nie pierwszy sukces opolskiej biblioteki. W tym roku została uznana za jeden z 7 "Cudów Funduszy Europejskich", konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

- Współczesny język architektoniczny wcale nie musi pochodzić z importu, ale może być językiem lokalnym udanie komunikującym się z otoczeniem - komentuje w Gazecie Wyborczej Opole architekt Jacek Lenart, członek jury. Siedziba biblioteki zostala zlokalizowana w budynku mieszkalnym z XIX w. Pomysł na architekturę biblioteki, to połączenie zachowanej eklektycznej kamienicy z nowym skrzydłem. Sposób ich połączenia jest jednak dość niezwykły. Eklektyczną elewację odrestaurowano i w całości pomalowano na grafitowo. Nowe skrzydło od fasady oddziela tafla szkła a jego ściany od góry do dołu pokryły nadruki poezji Edwarda Stachury po polsku i angielsku.

Nagrody SARP przyznawane są w siedmiu kategoriach: rewitalizacja, w której zwyciężyło Opole; zabytek; produkt promocyjny; obiekt turystyczny; turystyka aktywna; turystyka transgraniczna i międzynarodowa; obszary wiejskie. W tym roku wpłynęło 208 wniosków, kapituła konkursu wybrała 21 najciekawszych projektów.

Źródło: http://opole.gazeta.pl

Niedz., 30 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża