E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Taki dokument odbierają wszyscy, którzy wniosek o dowód osobisty złożyli 4 marca tego roku i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej.
Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.
Gminy, w których procent aktywacji e-dowodu wynosi 100% to:
- Rejowiec Fabryczny (powiat chełmski, woj. lubelskie),
- Wyryki (powiat włodawski, woj. lubelskie),
- Bełchatów (powiat bełchatowski, woj. łódzkie),
- Bystra – Sidzina (powiat suski, woj. małopolskie),
- Ceranów (powiat sokołowski, woj. małopolskie),
- Opatowiec (powiat kazimierski, woj. świętokrzyskie),
- Łączna (powiat skarżyski, woj. świętokrzyskie),
- Milejewo (powiat elbląski, woj. warmińsko-mazurskie),
- Obrzycko (powiat szamotulski, woj. wielkopolskie),
- Kaźmierz (powiat szamotulski, woj. wielkopolskie),
- Nowogródek Pomorski (powiat myśliborski, woj. zachodniopomorskie).
Znamy już gminy, w których wszyscy mieszkańcy aktywują przy odbiorze e-dowodu jego warstwę elektroniczną. A jak to wygląda w skali wojewódzkiej?
Tutaj na pierwszym miejscu znajduje się województwo wielkopolskie – niemal 56% odebranych e-dowodów ma aktywowaną warstwę elektroniczną. Na kolejnych miejscach są: województwo dolnośląskie (54,81%), łódzkie (52,49%), świętokrzyskie (51,84%) i mazowieckie (50,02%).
Źródło: MC