Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kryzys w pielęgniarstwie? Coraz mniej chętnych do pracy w zawodzie

Kryzys w pielęgniarstwie? Coraz mniej chętnych do pracy w zawodzie fotolia.pl

W Polsce zawód pielęgniarki cieszy się bardzo małym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Według ostatnich wyników badania PISA z 2022 roku, mniej niż 0,5 proc. polskich 15-latków rozważa karierę w tym zawodzie. To najniższy wynik spośród państw OECD. Dla porównania, profesję lekarza wskazało 6 proc. badanych. Niski poziom zainteresowania zawodem pielęgniarki odnotowano również w krajach bałtyckich, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Grecji, gdzie również mniej niż 1 proc. młodzieży deklarowało chęć pracy w tej profesji.

W skali całej OECD średnio 2 proc. uczniów wyraziło zainteresowanie zawodem pielęgniarki, przy czym najwyższy poziom deklaracji – powyżej 5 proc. – odnotowano w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Brak zainteresowania młodzieży zawodem pielęgniarki może mieć poważne konsekwencje dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. Współczynnik liczby pielęgniarek na 1000 mieszkańców wynosił w 2021 roku jedynie 5,7. Jest to jeden z najniższych wskaźników w OECD – niższy wynik odnotowano jedynie w sześciu krajach, w tym m.in. w Izraelu, na Węgrzech i w Meksyku.

Sytuację dodatkowo pogarsza struktura wiekowa wśród pracowników tego sektora. W latach 2019-2023 odsetek pielęgniarek powyżej 50. roku życia wzrósł o 6 punktów procentowych, osiągając poziom 59 proc. Wzrost liczby młodszych pielęgniarek nie rekompensuje jednak tych zmian – grupa osób w wieku 20-29 lat zwiększyła się wprawdzie z 7,7 proc. do 9,6 proc., ale w 2023 roku w tej grupie wiekowej było zaledwie 20,6 tys. pielęgniarek, podczas gdy w grupie 60+ pracowało aż 44 tys. osób. To oznacza, że system ochrony zdrowia w Polsce może wkrótce stanąć przed poważnym problemem kadrowym.

Mimo rosnącej liczby studentów pielęgniarstwa, tempo wzrostu wciąż nie jest wystarczające. W roku akademickim 2023/2024 na studiach I stopnia kształciło się ponad 33 tys. studentów, podczas gdy w roku 2020/2021 było ich 25 tys. Zwiększyła się również liczba absolwentów – o 33 proc. w stosunku do 2020 roku.

Pomimo tych wzrostów Polska wciąż pozostaje daleko od średniej OECD pod względem liczby absolwentów pielęgniarstwa. W 2022 roku na 100 tys. mieszkańców przypadało w Polsce zaledwie 20 nowych absolwentów pielęgniarstwa, podczas gdy w państwach OECD średnia wynosi ponad 40. Niedostateczna liczba osób decydujących się na ten zawód może stanowić istotną barierę dla stabilności systemu opieki zdrowotnej w nadchodzących latach.

Źródło: PIE

Pt., 14 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła