Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

SMS przypomni o zbliżającym się terminie ważności dowodu

SMS przypomni o zbliżającym się terminie ważności dowodu fotolia.pl

Minister Cyfryzacji informuje, że w ciągu najbliższych (…) dni Twój dowód osobisty traci ważność. Wniosek o nowy dowód osobisty możesz złożyć online. Odwiedź: gov.pl/do” – od 13 sierpnia br. SMS-a o takiej treści dostanie każdy właściciel Profilu Zaufanego, którego dowód osobisty wkrótce straci ważność.

W sumie obywatel otrzyma trzy takie wiadomości. Na 60, 45 i 20 dni przed końcem ważności dowodu osobistego. Jeśli wniosek o nowy dokument złożymy już po pierwszym przypomnieniu, drugie nie przyjdzie. Jeśli zdecydujemy się załatwić tę sprawę po drugim SMS-ie, na trzeci nie musimy już czekać.

Na przypomnienia mogą liczyć wszyscy, którzy mają Profil Zaufany. Zakładając go podajemy numer swojego telefonu, na który w trakcie korzystania z Profilu Zaufanego – przychodzą kody autoryzacyjne, a teraz przyjdą też SMS-y z przypomnieniem o konieczności wymiany dowodu.

Zaproponowane w nowelizacji ustawy o informatyzacji rozwiązania nie tylko ułatwią i przyspieszą załatwianie spraw urzędowych, ale i pomogą obywatelom uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji wynikających np. z nieterminowego załatwienia jakieś sprawy.

Będzie to możliwe dzięki bezpośredniemu kontaktowi administracji z obywatelem, który zostanie powiadomiony telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej o stanie prowadzonej sprawy w tym np. o niedotrzymaniu terminów  czy też właśnie o upływie ważności dokumentów. Dodatkowa korzyścią dla obu stron będzie wyeliminowanie kosztów związanych z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji.

Bezpośredni kontakt z obywatelem będzie możliwy dzięki powstaniu Rejestru Danych Kontaktowych, w którym gromadzone będą dane kontaktowe obywateli (imię i nazwisko, PESEL, adres e–mail lub numer telefonu).

To nie wszystkie korzyści płynące z powstania rejestru Danych Kontaktowych. Katalog usług, które będzie można realizować z wykorzystaniem zawartych w nim danych kontaktowych, będzie stopniowo poszerzany.

Źródło: MC

Śr., 14 Sp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek