Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Specjalne Strefy Ekonomiczne po 2020 roku

Specjalne Strefy Ekonomiczne po 2020 roku fotolia.pl

W Ministerstwie Gospodarki przedstawiono raport Ernst & Young Specjalne Strefy Ekonomiczne po 2020 roku. Analiza dotychczasowej działalności oraz perspektywy funkcjonowania.

Raport Ernst & Young przedstawia wpływ działalności SSE w Polsce na wyniki gospodarcze oraz proponuje rozwiązania z zakresu dalszego funkcjonowania stref, po roku 2020. Opinie przedsiębiorców na temat funkcjonowania SSE pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 215 podmiotów działających we wszystkich 14 strefach i reprezentujących wszystkie główne branże.

Na terenie specjalnych stref ekonomicznych od początku ich istnienia, czyli od 1995r, wydano 1354 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Łączna wartość zrealizowanych inwestycji wyniosła 73,2 mld PLN, liczba nowych miejsc pracy - 167141, a utrzymanych - 58148.

Analiza E&Y wskazuje, że w regionach, w których funkcjonują strefy stopa bezrobocia jest przeciętnie niższa o 1,5 do 2,9 pkt proc., a PKB wyższy od 3,9% do 7,5% przeciętnego PKB per capita Polski.

Według badania ponad połowa aktualnych inwestorów strefowych nie planuje realizacji nowych projektów inwestycyjnych na terenach SSE w przypadku ich funkcjonowania tylko do 2020 r., ale aż 81% badanych deklaruje gotowość przeprowadzenia nowych inwestycji jeśli strefy działałyby dłużej. Jako główną korzyść prowadzenia działalności w strefach aż 96,7% badanych wskazało zwolnienie z podatku dochodowego.

Wydłużenie działalności SSE byłoby pozytywnym sygnałem dla tych inwestorów, którzy dopiero zastanawiają się nad wejściem do strefy. Ponad 9 lat pozostałe do końca okresu funkcjonowania stref nie gwarantuje pełnego skonsumowania istotnej części zwolnienia podatkowego przysługującego przedsiębiorcy strefowemu, co podważa atrakcyjność stref i samego zwolnienia jako zachęty dla potencjalnych inwestorów. SSE stanowią również dobre narzędzie do tworzenia współpracy w ramach sieci powiązań kooperacyjnych, które mogą stanowić bazę do inicjowania struktur o charakterze klastrów.

Dalsze funkcjonowanie SSE po 2020 r. nie powinno budzić wątpliwości Komisji Europejskiej, przy założeniu że strefy będą wpisywać się nadal w ramy wspólnotowej polityki regionalnej, a przepisy strefowe będą zgodne z regulacjami wspólnotowymi w zakresie pomocy regionalnej. (E&Y)

Źródło: paiz.gov.pl

Czw., 29 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: