Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program Kultura. Kolejne nabory już jesienią

Program Kultura. Kolejne nabory już jesienią fotolia.pl

Jesienią tego roku zostaną ogłoszone kolejne nabory w obecnej edycji Programu Kultura (2007-2013).

Do 15 września br. mogą składać wnioski organizacje kulturalne działające na poziomie europejskim w ramach obszaru 2 Programu Kultura. Granty przyznawane są nie na realizację konkretnych projektów, ale na działalność bieżącą organizacji i mają pozwolić sfinansować koszty jej funkcjonowania: personel, spotkania wewnętrzne, podróże, publikacje, czynsz, amortyzacja i inne koszty bezpośrednio związane z programem pracy organizacji. Na wsparcie mogą liczyć organizacje zaliczające się do jednej z trzech grup:

  • ambasadorowie kultury europejskiej - organizacje, które poprzez swoje oddziaływanie na poziomie europejskim mają szanse stać się przedstawicielami kultury europejskiej i pełnić funkcję „ambasadorów kultury europejskiej” czyli reprezentować interesy ogólnoeuropejskie w dziedzinie kultury. Działalność musi być prowadzona w co najmniej siedmiu krajach uczestniczących w Programie Kultura;
  • Sieć propagatorów - europejskie sieci kulturalne utworzone przez zrzeszonych członków w wielu krajach. Sieci muszą skupiać członków w co najmniej piętnastu krajach uczestniczących w Programie Kultura;
  • platformy dialogu strukturalnego (szczególna procedura) – organizacje aktywnie zaangażowane w dialog strukturalny z Komisją Europejską w ramach Europejskiej Agendy Kultury.  Platformy są tworzone w następstwie konkretnych zaproszeń do wyrażenia zainteresowania ogłaszanego przez Komisję Europejską.

Dofinansowanie UE nie może przekroczyć 80% kosztów operacyjnych dotyczących przedstawionego programu prac, a maksymalna wysokość dofinansowania to 120 000 euro.

Do 5 października można składać wnioski na realizację międzynarodowych projektów krótko- i długoterminowych o niedochodowym i nieinwestycyjnym charakterze. Celem jest ułatwianie międzynarodowych działań oraz nawiązywanie międzynarodowych kontaktów w dziedzinie kultury.

W projektach krótkoterminowych muszą uczestniczyć co najmniej trzy organizacje z różnych państw, w projektach długoterminowych co najmniej sześć i każdy współorganizator musi mieć wkład zarówno w tworzenie i realizację projektu jak i w jego finansowanie (finansowy wkład własny). Podejmowane przedsięwzięcia musza być interdyscyplinarne, łączące kilka różnych dziedzin sztuki, realizujące ideę ponadnarodowego „przemieszczania się” artystów i dzieł oraz wymiany myśli i produktów kulturalnych. Muszą być także oparte na interesującym pomyśle.

Projekty krótkoterminowe mogą trwać nie dłużej niż 2 lata, a długoterminowe 3-5 lat (36-60 miesięcy). Wysokość dofinansowania  krótkoterminowych od 50 000 do 200 000 EUR i nie może ono stanowić więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych projektu. Projekty długoterminowe od 200 000 do 500 000 EUR rocznie i wkład programu nie może być wyższy niż 50% kosztów kwalifikowanych projektu.

Więcej informacji na stronie Punktu Kontaktowego ds. Kultury: www.program-kultura.eu

Wt., 9 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna