Związek Powiatów Polskich protestuje przeciwko projektowi likwidacji kilkudziesięciu prokuratur rejonowych.
Żadne względy natury ekonomicznej nie usprawiedliwiają ogromnych kosztów społecznych, jakie mogą mieć miejsce w przypadku urzeczywistnienia się planów likwidacji siedziby prokuratury w mniejszych miastach powiatowych.
Prokuratury i sądy rejonowe to pierwszy szczebel w hierarchii wymiaru sprawiedliwości.
Tu trafia większość prostych spraw. W tej sytuacji, likwidacja prokuratur rejonowych doprowadzi do spadku poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli, pogorszy dostępność do usług publicznych oraz wydłuży czas rozpoznawania i rozstrzygania spraw. Przyczyni się do marginalizacji miast powiatowych, a także – wbrew intencjom autorów tego pomysłu - spowoduje wzrost kosztów prowadzonych postępowań, w tym m.in. kosztów konwojowania oskarżonych i świadków.
Uważamy, że planując jakiekolwiek zmiany w strukturze wymiaru sprawiedliwości należy rozróżnić sytuację mieszkańców dużych miast i ich okolic, gdzie z uwagi na gęstość zaludnienia sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta, od sytuacji mieszkańców mniejszych ośrodków administracyjnych.
Nie znajdujemy argumentów, dla których zasadne byłoby odchodzenie od celów reformy administracyjnej z 1998 r. w wyniku której powstały powiaty. Podstawowym z nich było zapewnienie mieszkańcom szerszego dostępu do usług publicznych, do czego należy zaliczyć również zapewnienie równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.
Uprzejmie prosimy Pana Ministra o osobiste zainteresowanie się przedstawionym problemem i podjęcie decyzji uwzględniającej dobro lokalnych wspólnot mieszkańców.
Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich
(-) Marek Tramś