Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

XVII Zgromadzenie Ogólne ZPP w sprawie umożliwienia samorządom restrukturyzacji zadłużenia

XVII Zgromadzenie Ogólne ZPP w sprawie umożliwienia samorządom restrukturyzacji zadłużenia fotolia.pl

8 maja br. XVII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich przyjęło stanowisko w sprawie umożliwienia samorządom restrukturyzacji zadłużenia.

Pełną treść tego dokumentu publikujemy poniżej.


Związek Powiatów Polskich postuluje zmianę art. 243 ustawy o finansach publicznych, w kierunku umożliwienia samorządom przeprowadzenia restrukturyzacji długu, poprzez możliwość emisji papierów wartościowych z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Zgodnie z art. 89 jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe m.in. na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów, jednocześnie jednak organ stanowiący jednostki nie może uchwalić budżetu, którego realizacja spowoduje, że w roku budżetowym oraz w każdym roku następującym po roku budżetowym relacja łącznej kwoty przypadających w danym roku budżetowym:

  1. spłat rat kredytów i pożyczek, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 2-4 oraz art. 90, wraz z należnymi w danym roku odsetkami od kredytów i pożyczek, o których mowa w art. 89 ust. 1 i art. 90,
  2. wykupów papierów wartościowych emitowanych na cele określone w art. 89 ust. 1 pkt 2-4 oraz art. 90 wraz z należnymi odsetkami i dyskontem od papierów wartościowych emitowanych na cele określone w art. 89 ust. 1 i art. 90,
  3. potencjalnych spłat kwot wynikających z udzielonych poręczeń oraz gwarancji do planowanych dochodów ogółem budżetu - przekroczy średnią arytmetyczną z obliczonych dla ostatnich trzech lat relacji jej dochodów bieżących powiększonych o dochody ze sprzedaży majątku oraz pomniejszonych o wydatki bieżące, do dochodów ogółem budżetu, obliczoną według wzoru określonego w art. 243 ustawy.

W praktyce oznacza to, że wiele samorządów nie będzie mogło wyemitować papierów wartościowych na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, jeżeli miałoby to doprowadzić do jednorocznego przekroczenia wskaźnika określonego w art. 243 ust. 1 ustawy, bez przeprowadzania programu naprawczego pomimo tego, że poziom zadłużenia realnie nie zwiększyłby się, a w konsekwencji takiej operacji, płynność finansowa jednostki uległaby poprawie.

Przewodniczący
XVII Zgromadzenia Ogólnego
Związku Powiatów Polskich
Marzena Kempińska

Pt., 9 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka