Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

20 proc. energii ze źródeł odnawialnych do 2020 czy to możliwe?

20 proc. energii ze źródeł odnawialnych do 2020 czy to możliwe? fotolia.pl

W przyjętej w 2009 r. dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii określono wiążące cele krajowe w zakresie wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych. Są one skoncentrowane na osiągnięciu do 2020 r. 20 proc. udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu. Każde z państw członkowskich musi zrealizować swój własny cel, jakim jest osiągnięcie określonego poziomu udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu. Ponadto, w odniesieniu do sektora transportu, wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do osiągnięcia poziomu 10 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych.

Cele te można osiągnąć poprzez zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii wiatrowej (pozyskiwanej na lądzie i na morzu), energii słonecznej (cieplnej, fotowoltaicznej i skoncentrowanej), energii hydroelektrycznej, pływów, geotermalnej i uzyskiwanej z biomasy (w tym z biopaliw i biopłynów). Cele wyznaczone w zakresie energii odnawialnej służą ograniczeniu emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, redukcji kosztów produkcji energii odnawialnej oraz dywersyfikacji dostaw energii poprzez zmniejszenie uzależnienia od ropy naftowej i gazu.

Najnowsze dostępne dane Eurostatu wskazują, że Unia Europejska i większość jej państw członkowskich są na dobrej drodze do osiągnięcia celów wyznaczonych na 2020 r. W 2010 r. udział energii odnawialnej wynosił w UE 12,7 proc., a większość państw członkowskich już osiągnęła swoje cele pośrednie na lata 2011/2012 określone w dyrektywie. W odniesieniu do unijnych kryteriów zrównoważonego rozwoju, uważa się, że państwa członkowskie wdrażają system dla biopaliw zbyt wolno. Obecnie potencjalne negatywne skutki zużycia biopaliw w UE nie wymagają dalszych konkretnych działań na poziomie polityki.

Chociaż w okresie do 2010 r. odnotowano postęp w tym obszarze, to istnieją powody do obaw co do rozwoju sytuacji: transpozycja dyrektywy przebiegała wolniej niż zakładano, miedzy innymi ze względu na panujący w Europie kryzys gospodarczy. Droga do osiągnięcia celu końcowego staje się z czasem coraz trudniejsza, zatem w nadchodzących latach niezbędne będzie podjęcie większych wysiłków przez większość państw członkowskich. Samo realizowanie aktualnej polityki nie wystarczy, by osiągnąć wymagane zużycie energii ze źródeł odnawialnych w większości państw członkowskich. Dlatego też potrzebne będą dodatkowe działania, aby w nadchodzących latach państwa członkowskie mogły kontynuować realizację wyznaczonego planu.

Co należy zrobić, aby osiągnąć cele wyznaczone na rok 2020?

Państwa członkowskie powinny tak szybko jak to możliwe zakończyć transpozycję dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii i zintensyfikować swoje wysiłki na rzecz usunięcia barier dla stosowania energii odnawialnej poprzez:

  • podjęcie działań na rzecz ograniczenia obciążeń administracyjnych i opóźnień;
  • rozwój sieci elektrycznej i lepszą integrację energii odnawialnej na rynku;
  • bardziej stabilne i przejrzyste, a przy tym opłacalne i dostosowane do wymogów rynku programy wsparcia.

Źródło: www.europa.eu

Pon., 8 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna