Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłaty za pobyt w izbach wytrzeźwień

Opłaty za pobyt w izbach wytrzeźwień fotolia.pl

Senat opracował projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Celem jest unormowanie zasad dotyczących odpłatności za pobyt w izbie wytrzeźwień. Konieczność zmiany przepisów wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 kwietnia 2012 r. (sygn. akt K 12/11) dotyczącego ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473, ze zm.).

W projekcie ustawy przewidziano, że Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb doprowadzania i przyjmowania osób, o których mowa w art. 40, do izb wytrzeźwień, jednostek Policji, innych placówek utworzonych lub wskazanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz zwalniania z tych izb, jednostek i placówek, a także organizację izb wytrzeźwień oraz innych placówek, z uwzględnieniem wymagań dotyczących kwalifikacji pracowników i warunków technicznych pomieszczeń, oraz zakres opieki zdrowotnej nad doprowadzonymi tam osobami.

Przewiduje się również, że to organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określi, w drodze uchwały, wysokość opłaty związanej z pobytem w izbie wytrzeźwień, innej placówce utworzonej lub wskazanej przez jednostkę samorządu terytorialnego lub w jednostce Policji. Opłata nie będzie mogła być  wyższa niż 350 zł i powinna zapewniać pokrycie całkowitych kosztów pobytu jednej osoby w izbie, placówce lub jednostce, wyliczonych na podstawie aktualnych kosztów działalności izby, placówki lub jednostki.

Źródło: www.senat.gov.pl

Pon., 21 St. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel