Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Resort rozwoju regionalnego dostrzega problemy finansowe samorządów

Resort rozwoju regionalnego dostrzega problemy finansowe samorządów fotolia.pl

Wiceminister Adam Zdziebło, cytowany przez www.portalsamorzadowy.pl odnosi się do problemów finansowych polskich samorządów:
- Najważniejszym obecnie zadaniem jest dostosowanie systemu finansowania samorządów do zadań rozwojowych w ich regionach (wypowiedź podczas Kongresu Samorządów Gmina 2012).

Wiceminister podkreślił, że system ten powinien motywować samorządy do aktywnego pozyskiwania środków na rozwój. Jednocześnie zaakcentował pozytywne efekty wykorzystania Funduszy Europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Stwierdził, że w nadchodzącej perspektywie unijnej nastąpi dalsza decentralizacja systemu wdrażania środków unijnych. W konsekwencji, regiony będą zarządzać większą pulą środków niż obecnie. Wzrośnie ona z 37,3 proc. do ok. 60 proc.

W latach 2014–2020 na poziomie regionalnym planuje się realizację 15 dwufunduszowych regionalnych programów operacyjnych oraz dwufunduszowego programu dla województwa mazowieckiego, które będzie należało do innej kategorii regionów niż pozostałe województwa.

- Takie rozwiązanie daje regionom możliwość ściślejszego powiązania ze sobą projektów infrastrukturalnych i projektów miękkich – dodał Adam Zdziebło.

- Szczególne miejsce w polityce spójności po 2013 roku zajmą miasta, to w nich bowiem powstają nowe miejsca pracy, przedsiębiorstwa, czy instytucje szkolnictwa wyższego. Dlatego chcemy powierzyć miastom niektóre zadania rozwojowe – zakończył wiceminister.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Sob., 24 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: