Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Finansowanie samorządów powiatowych – Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko

Finansowanie samorządów powiatowych – Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął stanowisko fotolia.pl

Samorządy powiatowe od dawna postulują konieczność zmian w ich finansowaniu. Stanowisko w tej sprawie zajął również Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. „Aby Powiaty funkcjonowały prawidłowo dochody muszą być stabilne i przewidywalne co umożliwi właściwe planowanie budżetu, inwestycji i wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy" - podkreślają Starostowie.

Jak zaznaczają członkowie Konwentu, Samorząd powiatowy ma bardzo niski udział w podatku dochodowym od osób fizycznych wynoszący 10,25 % i niski udział w podatku dochodowym od osób prawnych wynoszący 1,4 %. W gminach jest to odpowiednio około 38% i około 7%. W tej sytuacji pozycja finansowa gmin jest o wiele lepsza. Podobnie z samorządami województw, które dysponują znacznymi środkami z Unii Europejskiej. To sytuacja wysoce problematyczna, biorąc pod uwagę ilość zadań, jakie powierzane są właśnie samorządom powiatowym.

W stanowisku powołano się na przykład oświaty, który podnoszony jest od lat. Zdaniem Konwentu konieczne jest urealnienie i ustabilizowanie subwencji oświatowej, ponieważ z roku na rok udział dochodów własnych w finansowaniu zadań oświatowych systematycznie wzrasta. Tymczasem w Karcie Nauczyciela jest zapis, że w budżecie państwa powinny być zagwarantowane środki na wynagrodzenia nauczycieli i pochodne, ale nie ma instrumentu prawnego, który pozwoliłby samorządom na dochodzenie tego typu roszczeń.

Kolejnym problemem jest nakładanie nowych zadań bez wsparcia finansowego np. wprowadzenie szeregu instytucji wsparcia rodzin zastępczych, koordynatorów, zatrudnienie pedagogów i psychologów. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu zabrakło mechanizmów kompensujących utracone dochody.

W ocenie Starostów zgromadzonych na Konwencie, dobrym i nie obciążającym budżetu państwa rozwiązaniem byłoby utworzenie funduszu z podatku VAT wpłacanego od inwestycji samorządowych. Fundusz służyłby wyłącznie dofinansowaniu kolejnych inwestycji. Takie rozwiązania stymulowałyby wzrost gospodarczy i aktywność inwestycyjną samorządów.

 

 

Wt., 2 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska