Rower powstał około 200 lat temu i jest jednym z najpopularniejszych pojazdów na świecie. Każdego dnia używa go ponad miliard ludzi, łącząc tym samym aktywność fizyczną z możliwością dostania się do celu. Z jazdy na rowerze płynie wiele korzyści dla zdrowia. Jakich?
Jazda na rowerze:
- Poprawia krążenie krwi w całym organizmie, przez co Twoje serce jest zdrowsze, zaś łydki są mniej narażone na zakrzepy – żylaki.
- Wpływa na wydolność wielu organów.
- Zapobiega astmie oskrzelowej. Pozwala zwiększyć ilość pobieranego tlenu dzięki wzmożonej aktywności płuc.
- Poprawia kondycję, wyszczupla sylwetkę i podnosi samopoczucie.
- Wpływa na utrzymanie prawidłowej ruchomości stawów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia ich bolesności oraz zesztywnienia w starszym wieku.
- Zwiększa siłę Twoich mięśni (kręgosłupa, obręczy barkowej i rąk) a także wyrabia mięśnie pośladków, brzucha i nóg.
- Ma zbawienny wpływ na kręgosłup, toteż należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe ustawienie kierownicy i siodełka. Jazda rowerem w pozycji pionowej najbardziej odciąża Twój kręgosłup.
- Wysiłek fizyczny towarzyszący jeździe na rowerze powoduje wydzielanie się endorfin czyli tzw. hormonów szczęścia.
- Podczas godzinnej jazdy na rowerze przy średniej prędkości 20km/h jesteś w stanie spalić około 600 kalorii i pozbyć się zbędnego tłuszczu oraz cellulitu.
- Regularne przejażdżki rowerowe pozwalają obniżyć poziom złego cholesterolu, a podwyższyć poziom dobrego.
Pamiętaj:
Jak podczas każdego sportu, warto zadbać o bezpieczeństwo. Zanim wsiądziesz na rower i ruszysz w trasę sprawdź techniczny stan roweru, napompuj odpowiednio koła i dopasuj siodełko.
Źródło: aktivtour.pl oraz aktywni.pl