Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PUP: potrzeba pilnych zmian systemowych

PUP: potrzeba pilnych zmian systemowych fotolia.pl

Środowisko powiatowych służb zatrudnienia rozumie potrzebę zmian, ale oczekuje partnerskiej rozmowy. – Jesteśmy świadomi potrzeby zmian w funkcjonowaniu służb zatrudnienia – powiedział przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy Jerzy Kędziora 13 kwietnia na seminarium zorganizowanym przez Związek Powiatów Polskich. I jednocześnie przedstawił postulaty systemowych zmian: dyrektor rzeczywistym szefem urzędu pracy; zniesienie obowiązku opłacania przez urzędy pracy składek zdrowotnych za bezrobotnych bez prawa do zasiłku; współpraca z pomocą społeczną i niepowielanie zadań; podniesienie rangi szkolnictwa zawodowego i wprowadzenie w gimnazjach zajęć z doradcami zawodowymi. Na koniec: utrzymanie zasobów Funduszu Pracy na niezmienianym poziomie oraz wydłużenie czasu wydatkowania pieniędzy z tego źródła do 2-3 lat.

 Dyrektor PUP jego rzeczywistym szefem

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy posiada małą elastyczność w zatrudnianiu kluczowych pracowników (pośredników, doradców zawodowych, specjalistów ds. rozwoju zawodowego, liderów klubu pracy). To tzw. standardy określają wielkość zatrudnienia tych osób w danym roku. Nieprzestrzeganie stanardów zatrudniania pracowników kluczowych może skutkować nałożeniem przez wojewodę na dyrektorów PUP kar finansowych w wysokości 10 tys. zł. – Przygniata nas biurokracja. Mamy mało czasu na prace z potrzebującym, bo ciągle odpowiadamy na niezliczone zapytania różnych instytucji (sądy, policja, prokuratura, ZUS, OPS) – wyliczał dyrektor Kędziora. Co będzie, gdy od 2014 r. starostwie będą musieli przejąć finansowanie zatrudnienia pracowników PUP od Funduszu Pracy?

Składka zdrowotna obciążeniem

Środowisko zarówno starostów, jak i dyrektorów PUP oczekuje zniesienia obowiązku opłacania przez urzędy pracy składek zdrowotnych od osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku. Łańcuch przepływu tych pieniędzy jest absurdalnie długi: Ministerstwo Finansów – wojewoda- starosta (prezydent) – Powiatowy Urząd Pracy – Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlaczego by nie skrócić tego łańcucha do dwóch ogniw: Ministerstwa Finansów i od razu Narodowego Funduszu Zdrowia?

Ośrodki pomocy społecznej muszą być partnerem, nie konkurentem PUP

Środowisko oczekuje zmian w systemie pomocy społecznej. Po pierwsze, konieczne jest uściślenie współpracy pomiędzy OPS i PUP, by wyeliminować powielanie zadań obu podmiotów. Po drugie, kompleksowe działania OPS z zakresu pracy socjalnej powinno być przygotowaniem ich klientów do podjęcia aktywności zawodowej.

Wzmocnić szkolnictwo zawodowe; doradcy zawodowi w gimnazjach

W opinii dyrektorów PUP, należy podnieść rangę szkolnictwa zawodowego i jego ścisłe połączenie z rynkiem pracy. Do programu szkół gimnazjalnych należy wprowadzić zajęcia z doradcą zawodowym. Tu można przywołać wnioski z badań prowadzonych w ramach cyklu Grup Wymiany Doświadczeń, prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Wyniki badań ankietowych prowadzonych na uczniach szkół zawodowych pokazują, że młodzież dokonuje wyboru ścieżki zawodowej głównie w oparciu o opinie rodziców i kolegów. Właściwie nie zdarzyła się odpowiedź, że młody człowiek spotkał się z fachowym doradztwem zawodowym.

Powyższe tezy zostały wyartykułowane podczas Seminarium poświęconego funkcjonowaniu Powiatowych Urzędów Pracy, jakie odbyło się w dniu 12 kwietnia br. podczas XV Zgromadzenia Ogólnego ZPP. Pełna treść zaprezentowanych prezentacji dostępna jest poniżej.

Pon., 16 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża