Jak prawidłowo naliczać nasze emerytury? W jaki sposób rozliczać będziemy nasze podatki w roku przejścia na walutę euro? Z jakim wyprzedzeniem będziemy oswajani z wysokością wynagrodzeń oraz cen w euro? – to wszystko zależy od sprawnego dostosowania systemów teleinformatycznych do nowej waluty euro. Dla teleinformatyków to zadanie bardziej skomplikowane niż rozwiązanie problemu roku 2000 (kiedy nie było wiadomo, co komputery zrobią, kiedy po '99 nastąpi'00).
Przygotowywaniem wytycznych, jak identyfikować problemy w administracji publicznej i jak monitorować postęp prac, ma się zająć powołana właśnie specjalna Grupa Zadaniowa ds. Dostosowania Systemów Informatycznych w Administracji Publicznej.
Porządny przegląd systemów informatycznych usprawni nasze państwo
Przepływy finansowe są dziś realizowane tylko drogą elektroniczną – a zamiana PLN na € nie jest taka prosta. Niezwykle istotne jest, aby systemy zwyczajnie się nie pogubiły. To znaczy, aby nie było sytuacji, że jeden system wysyła komuś kwoty w euro (po już przeszedł na nową walutę), a odbierający uważa, że kwota podana jest w złotych (bo tu komputery pracują po staremu).
Nie wszyscy mają świadomość, że przez pewien czas będziemy symulowali dwuwalutowość, choćby na wydrukach rachunków, faktur w cennikach, wyciągach bankowych – to wszystko rodzi problemy i zadania dla systemów teleinformatycznych.
Sprawne i odpowiednio wczesne dostosowanie do waluty euro będzie także tańsze: gdybyśmy zabrali się za to w ostatniej chwili, firmy komputerowe najzwyczajniej w świecie podniosłyby ceny.
Polska nie jest oczywiście pierwszym krajem zamierzającym wprowadzić wspólną walutę, Korzystamy zatem z doświadczeń poprzedników. Mamy porozumienie o wymianie doświadczeń z Holandią, Słowację, Estonią oraz Austrią. Pierwsze rozmowy z naszymi partnerami rozpoczną się na przełomie stycznia i lutego.
Warto pamiętać, że prace nad dostosowaniem systemów wrażliwych na zmianę waluty mogą przy okazji poprawić pracę tych systemów, a może nawet pomóc w opracowaniu nowych, działających w technologii chmury publicznej obejmującej swym zasięgiem całą administrację. W ten sposób zbudujemy jednolity system teleinformatyczny państwa.
Jak się przygotowujemy do przejścia na euro?
Od 2009 roku trwają prace nad Narodowym Planem Wprowadzenia Euro. Działają takie instytucje jak: Pełnomocnik Rządu ds. Wprowadzenia Euro, Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. Euro, Rada Koordynacyjna oraz Międzyinstytucjonalne Zespoły Robocze ds. Przygotowań do Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską. Są zgodne, że kwestie IT będą krytyczne dla powodzenia całego projektu.
W skład nowopowołanej Grupy zadaniowej wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, ZUS, GUS oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Przewodniczącym grupy jest przedstawiciel MAC, będący jednocześnie wiceprzewodniczącym Zespołu Roboczego ds. Administracji Publicznej (ZRAP). Funkcję tę pełni dyr. Włodzimierz Marciński.
Więcej informacji o przygotowaniach do przyjęcia euro na stronach Pełnomocnika rządu ds. wprowadzenia euro.
Źródło: MAC