Samorząd Gorlic postanowił skonsolidować i skoordynować działania na rzecz osób niepełnosprawnych, wychodząc z założenia, iż tylko działania zaplanowane i skoncentrowane wokół jasno wyznaczonych celów przynoszą wymierne korzyści dla osób oczekujących wsparcia ze strony samorządu.
W ramach podjętych działań w strukturach urzędu utworzono stanowisko pełnomocnika ds. społecznych oraz powołano Radę Konsultacyjną do Spraw Osób Niepełnosprawnych, jako platformę współpracy ze środowiskiem osób niepełnosprawnych oraz organizacjami pracującymi na ich rzecz.
Działania te pozwoliły na podjęcie systemowych inicjatyw planowanych w dłuższym horyzoncie czasowym. Jasno zidentyfikowano priorytety i zadania, którym następnie - w rocznych cyklach - podporządkowano realizację szeregu działań i projektów.
Celem takiego podejścia była integracja osób niepełnosprawnych ze zdrową częścią społeczności miejskiej, likwidacja barier dla maksymalnego usamodzielnieniu się ludzi z dysfunkcjami, a także popularyzowanie idei wolontariatu wśród mieszkańców, poprzez organizowanie wzajemnej pomocy i uwrażliwianie na ludzkie problemy i cierpienia. Oddziaływanie takiego podejścia na wszystkich mieszkańców powoduje przełamywanie stereotypów, a także uwrażliwia na drugiego człowieka, co przekłada się na wzrost liczby wolontariuszy w Gorlicach. Z początkowej liczby kilku osób zaangażowanych we wsparcie osób niepełnosprawnych wypracowano model współpracy z blisko setką wolontariuszy.
Rada działa jako organ opiniodawczo – doradczy Burmistrza Miasta Gorlice. Do zadań Rady należy w szczególności przedstawianie Burmistrzowi propozycji przedsięwzięć zmierzających do integracji osób niepełnosprawnych, propozycji rozwiązań w zakresie zaspokajania potrzeb osób niepełnosprawnych, opinii do aktów prawnych mających lub mogących mieć wpływ na sytuację osób niepełnosprawnych. Rada ma sygnalizować odpowiednim organom potrzeby wydania lub zmiany przepisów dotyczących sytuacji osób niepełnosprawnych. Do jej zadań y należy ponadto reprezentowanie interesów środowiska osób niepełnosprawnych na terenie miasta Gorlice, tworzenie lobby wspólnie z samorządem w sprawach i projektach kluczowych dla wsparcia osób niepełnosprawnych, stwarzanie dobrego klimatu do dyskusji na tematy istotne dla osób niepełnosprawnych. Członkami Rady mogą zostać przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających osoby niepełnosprawne, którzy wyrażą zainteresowanie udziałem w pracach Rady. Członkiem Rady może zostać także każda osoba zainteresowana problematyką osób niepełnosprawnych zamieszkała na terenie powiatu gorlickiego.
Powstanie Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych pozwoliło na koordynowanie działań kierowanych do osób niepełnosprawnych, szczególnie tych, które organizowane są przez jednostki miejskie, lub które otrzymują wsparcie od gorlickiego samorządu. Także wiele imprez o charakterze kameralnym mogło się rozwinąć i służyć większej liczbie uczestników dzięki współpracy całego środowiska. Powstały też nowe projekty, które są już inicjatywą Rady Konsultacyjnej lub są przez nią wspierane. Dzisiaj jest już w Gorlicach cały katalog imprez i wydarzeń, a także działań, które dzięki koordynacji Rady mają swój kalendarz bądź systemowe wsparcie samorządu.
Najważniejsze wydarzenia kierowane do osób niepełnosprawnych w Gorlicach, które mają już swój powtarzalny charakter to m.in.: Małopolski Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Kabaretowej, Gala Wolontariatu, Dni Osób Niepełnosprawnych, Teatr Osób Niepełnosprawnych, Spartakiada Osób Niepełnosprawnych.
Koszty organizacyjne tego systemu są niewielkie. Miasto ponosi koszty zatrudnionego na pełnym etacie pełnomocnika.
Działania Gorlic są przykładem, że pomoc samorządu miejskiego może doprowadzić do łączenia inicjatyw i projektów, przez co uzyskuje się większe rezultaty i szerszy odbiór społeczny. Jeśli środowisko może opiniować i wpływać na projekty miejskie w swojej dziedzinie, to pomoc miasta jest o wiele bardziej efektywna.