Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatek za warunki pracy nauczyciela należy się nie tylko za godziny przepracowane

Dodatek za warunki pracy nauczyciela należy się nie tylko za godziny przepracowane fotolia.pl

Wojewoda Warmińsko-Mazurski: przeznaczony dla nauczyciela dodatek za warunki pracy przysługuje także wtedy, gdy dany nauczyciel nie może z jakichś przyczyn tej pracy wykonywać. Mniej korzystne (z perspektywy pedagoga) zastrzeżenia regulaminu wynagradzania są nieważne.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wydane w ostatnim czasie przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego dotyczy uchwały rady gminy (tj. aktu prawa miejscowego), mocą której ustanowiono regulamin wynagrodzenia zatrudnionych tam nauczycieli. Przygotowywanie takich regulaminów oraz występowanie niejasności wynikających z rozumienia niektórych przepisów oświatowych, skutkują częstą koniecznością stwierdzenia nieważności takich uchwał. W opisywanym przypadku sedno problemu stanowiły natomiast przepisy Kodeksu pracy znajdujące zastosowanie do wszystkich pracowników.

W treści regulaminu rada gminy uzależniła prawo nauczycieli do otrzymywania dodatków z tytułu warunków pracy od faktycznego przepracowania godzin w takich warunkach. Do takiego wniosku prowadzi analiza jednego z paragrafów uchwały, który za podstawę wypłacenia dodatku w wysokości stosownego procentu stawki godzinowej, ustanowił czas "przepracowany". Taki zapis narusza - zdaniem Wojewody - art. 9 § 2 Kodeksu pracy, który zastrzega, że postanowienia regulaminów nie mogą być dla pracowników mniej korzystne niż te wynikające z Kodeksu, czy innych ustaw lub aktów wykonawczych. Należy przy tym nadmienić, że na mocy przepisu art. 91c Karty Nauczyciela, w nieuregulowanych tą ustawą sprawach pracowniczych stosuje się bezpośrednio regulacje k.p. Kodeks pracy przewiduje przy tym sytuacje, w których pomimo nieświadczenia pracy, prawo do wynagrodzenia (z jego składnikami) przysługuje.

Uzasadniając swój pogląd, Wojewoda odwołał się także do dorobku orzecznictwa, jak orzeczenia WSA w Poznaniu z 22 stycznia 2020 r. (sygn. IV SA/Po 887/19), w którym Sąd opowiedział się przeciwko koncepcji uzależniania wypłaty dodatków od rzeczywistej styczności pracownika z określonymi warunkami pracy. Jak zauważono, taki zapis w regulaminie bezprawnie ogranicza uprawnienia, które wynikają z regulacji wyższego rzędu, naruszając tym samym zasadę hierarchiczności źródeł prawa. Bezzasadnym i nieuprawnionym jest w tym kontekście chociażby odmowa wypłacenia dodatku za okres, w którym dany nauczyciel przebywa na należnym mu urlopie wypoczynkowym.

Wobec stwierdzonej nieprawidłowości, Wojewoda stwierdził nieważność badanej uchwały. Rozstrzygnięcie prowadzi do wniosków dotyczących tego, w jakich granicach możliwe jest ustalanie regulaminów wynagradzania nauczycieli - w szczególności, które ograniczenia proponowane przez radę gminy są ograniczeniami zbyt daleko idącymi.

Rozstrzygnięcie Nadzorcze Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z 4 października 2024 r. (sygn. PN.4131.313.2024)

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego 

Śr., 16 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch