Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w lekcjach religii - co sądzą Polacy?

Zmiany w lekcjach religii - co sądzą Polacy? fotolia.pl

Rząd w Polsce wprowadza szereg reform dotyczących nauczania religii w szkołach. Już w bieżącym roku szkolnym wprowadzono zmiany, takie jak łączenie klas na lekcjach religii oraz niewliczanie oceny z tego przedmiotu do średniej rocznej. Z kolei od września przyszłego roku planowane jest ograniczenie wymiaru lekcji religii do jednej godziny tygodniowo.

Jak wynika z badań, poparcie społeczne dla obecności religii w szkołach publicznych uległo znacznemu zmniejszeniu. Obecnie 51% Polaków popiera nauczanie religii, podczas gdy 43% jest przeciw. To najniższy poziom poparcia od rozpoczęcia badań w 1991 roku, co pokazuje trend spadkowy, który nastąpił po wzroście poparcia obserwowanym w latach 2007 i 2008.

Najwięcej zwolenników nauczania religii znajduje się wśród osób aktywnych religijnie, uczestniczących w praktykach przynajmniej raz w tygodniu, oraz wśród tych, którzy identyfikują się z prawicą. W szczególności, wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość najczęściej popierają ten przedmiot w szkołach. Z drugiej strony, największy sprzeciw wobec nauczania religii wyrażają respondenci, którzy nie biorą udziału w praktykach religijnych oraz ci o lewicowych poglądach, zwłaszcza ci, którzy wspierają Lewicę lub Koalicję Obywatelską. Wśród wyborców Trzeciej Drogi występują podziały, chociaż dominują opinie przeciwne nauczaniu religii w szkołach publicznych.

Źródło: CBOS

Czw., 10 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła