Uchwała w sprawie pozbawienia dróg kategorii drogi gminnej i wyłączenia ich z użytkowania nie może mieć charakteru pozornego. Wyłączenie to musi wiązać się z ich zlikwidowaniem i uniemożliwieniem korzystania z nich jako ciągów komunikacyjnych przeznaczonych dla ruchu pojazdów i ruchu pieszych – stwierdził niedawno WSA w Kielcach.
Rada gminy podejmując uchwałę w sprawie wyłączenia z użytkowania dróg gminnych w uzasadnieniu podkreśliła, że zastosowana procedura nie doprowadzi do uniemożliwienia korzystania z tych dróg przez dotychczasowych i nowych użytkowników. Dodatkowo, utrzymane zostaną dotychczasowe zasady organizacji ruchu oraz letniego i zimowego utrzymania.
W wyroku wydanym wskutek skargi wojewody, WSA wskazał, że w świetle art. 10 ust. 3 ustawy o drogach publicznych (udp), pozbawienie drogi dotychczasowej kategorii co do zasady, poza jednym wyjątkiem (tj. przypadkiem wyłączenia drogi z użytkowania) wymaga jednoczesnego zaliczenia jej do innej kategorii. Przepisy udp nie przewidują pozbawienia drogi publicznej kategorii i nadania jej statusu drogi wewnętrznej.
Sąd zauważył również, że brak jest podstaw do wyłączenia dróg z użytkowania, skoro drogi te nie stały się zbędne do użytku publicznego i w istocie nie zostały zlikwidowane. Z uzasadnienia zaskarżonej uchwały wynika bowiem, że dotychczasowi i nowi użytkownicy tych dróg nadal będą mogli z nich korzystać, a dodatkowo zostaną utrzymane dotychczasowe zasady organizacji ruchu oraz letniego i zimowego utrzymania.
WSA ubocznie zwrócił uwagę na kwestie związane z niespełnianiem przez drogę parametrów technicznych drogi gminnej, określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Otóż rozporządzenie to nie może stanowić podstawy do pozbawienia drogi kategorii gminnej, ponieważ jego przepisy stosuje się wyłącznie (stosownie do § 2 rozporządzenia) przy projektowaniu, budowie oraz przebudowie dróg publicznych i związanych z nimi urządzeń budowlanych, a także przy projektowaniu i budowie urządzeń niezwiązanych z drogami publicznymi, sytuowanych w ich pasach drogowych. Taka sytuacja nie występuje w kontekście kontrolowanej przez sąd uchwały.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 03.10.2024 r., sygn. akt II SA/Ke 362/24, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl