W związku z wystąpieniem powodzi w Polsce, w ustawie o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, przewidziano możliwość przenoszenia do wykonywania innych prac pracowników samorządowych.
Artykuł 8i ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi stanowi, że w okresie wskazanym w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2 tejże ustawy (okres usuwania skutków powodzi zgodnie z ustawą, maksymalnie 12 miesięcy) pracownika samorządowego, można tymczasowo przenieść, za jego zgodą, do wykonywania takiej samej lub innej pracy, niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami, w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej, w tej samej lub innej miejscowości, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przyjmującej.
Przeniesienia dokonuje się w drodze porozumienia jednostek (delegującej i przyjmującej) zawierającego w szczególności:
- wskazanie podstawy prawnej przeniesienia;
- dane pracownika i jego kwalifikacje oraz dotychczasowe stanowisko pracy;
- określenie nowego stanowiska pracy;
- określenie daty, z jaką nastąpi przeniesienie, rozpoczęcie i zakończenie świadczenia pracy;
- informacje o wynagrodzeniu, w wysokości nie niższej niż dotychczasowe; określenie daty, z jaką nastąpi przeniesienie, rozpoczęcie i zakończenie świadczenia pracy;
- oświadczenie, że przeniesienie nie narusza ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika;
- wskazanie potrzeb jednostki przyjmującej uzasadniających przeniesienie;
- określenie zasad odpowiedzialności jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika, i jednostki przyjmującej za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy.
Pracownikom, przeniesionym do wykonywania innej pracy w jednostkach pomocy społecznej, o których mowa w przepisach tj. regionalny ośrodek polityki społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, ośrodek pomocy społecznej, centrum usług wspólnych, dom pomocy społecznej, placówkę specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodek wsparcia i ośrodek interwencji kryzysowej przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsca przeniesienia do pracy w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej, w miejscowościach, w których wystąpiła powódź.