Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy Polacy są zadowoleni ze swoich dochodów?

Czy Polacy są zadowoleni ze swoich dochodów? fotolia.pl

W najnowszym komunikacie Centrum Badania Opinii Społecznych czytamy, że spośród różnych sfer życia wśród Polaków w ciągu ostatniego roku w największym stopniu wzrosło zadowolenie z własnych dochodów i ogólnej sytuacji finansowej (skądinąd sfery życia ocenianej rokrocznie w wymiarze życiowej satysfakcji najbardziej krytycznie).

Deklaracje Polaków korespondują z danymi GUS pokazującymi, że średnie nominalne płace brutto osiągnęły w grudniu 2023 roku najwyższy poziom w historii (ponad 8 tys. zł). W aspekcie dochodów i sfery finansów poziom zadowolenia Polaków wzrósł rok do roku aż o 10 punktów procentowych. Obecnie niemal dwie piąte ankietowanych (39%) deklaruje zadowolenie ze swojego statusu finansowego, podczas gdy w grudniu 2022 tego rodzaju satysfakcja towarzyszyła tylko nieco ponad jednej czwartej badanych (29%). Jednocześnie poziom niezadowolenia spadł o 5 punktów i obecnie jednej piątej dorosłych Polaków (20%) nie cieszy obecny status finansowy.

Do roku 2016 niezadowolenie z poziomu dochodów mniej lub bardziej wyraźnie przewyższało poziom zadowolenia, w największym stopniu w pierwszej dekadzie transformacji ustrojowej (w połowie lat dziewięćdziesiątych oraz około roku 2000). Potem różnica między odsetkami zadowolonych i niezadowolonych ze swojej sytuacji finansowej dość systematycznie się zmniejszała. Od 2016 roku, aż do dziś odsetek zadowolonych przewyższa liczbę niezadowolonych.

Jak pokazuje badanie - odsetek zadowolonych osób w stosunku do poprzedniego roku powiększył się zarówno kosztem spadku liczby niezadowolonych, jak i średnio zadowolonych (w obydwu przypadkach spadek o 5 punktów).

Źródło: CEBOS

Czw., 25 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła