Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kluby Rozwoju Cyfrowego podniosą kompetencje cyfrowe Polaków

Kluby Rozwoju Cyfrowego podniosą kompetencje cyfrowe Polaków fotolia.pl

Pierwszy etap pilotażowy obejmie 64 gminy, które mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację klubów – łącznie otrzymają 31 milionów złotych. Projekt ma rozwijać umiejętności cyfrowe społeczeństwa oraz zwiększać integrację społeczną. Kluby Rozwoju Cyfrowego będą oferować edukację w zakresie korzystania z nowych technologii.

Obecnie poziom kompetencji cyfrowych w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej - tylko 44% obywateli posiada co najmniej podstawowe umiejętności w zakresie technologii cyfrowych. W obliczu dynamicznego rozwoju technologii i rosnącej liczby usług cyfrowych, brak tych umiejętności staje się poważnym ograniczeniem dla Polaków, wpływającym na ich jakość życia, konkurencyjność na rynku pracy oraz możliwości rozwoju edukacyjnego i kulturalnego. 

Projekt Kluby Rozwoju Cyfrowego zakłada utworzenie lokalnych ośrodków rozwoju kompetencji cyfrowych w gminach na terenie całej Polski. KRC będą działać w ramach już istniejących instytucji kultury i edukacji, takich jak biblioteki czy gminne ośrodki kultury. Głównym celem jest stworzenie dostępnej i zróżnicowanej oferty edukacyjnej skierowanej do dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. W KRC będą prowadzone zajęcia rozwijające umiejętności bezpiecznego korzystania z nowych technologii oraz usług cyfrowych, takich jak e-zdrowie czy e-administracja. 

Projekt rozpocznie się od pilotażu w 64 gminach. Pilotaż potrwa dwa lata i ma na celu przezwyciężenie potencjalnych barier, ocenę efektów edukacyjnych oraz minimalizację ryzyka na późniejszych etapach projektu. W ramach pilotażu Ministerstwo Cyfryzacji będzie aktywnie wspierać gminy, oferując im kompleksowe materiały szkoleniowe, instrukcje oraz wsparcie merytoryczne. 

Projekt przewiduje również rozwój kompetencji edukatorów zatrudnionych w KRC oraz bieżące badania ewaluacyjne, które pozwolą na ciągłe doskonalenie działania klubów. Po zakończeniu fazy pilotażowej planowane jest rozszerzenie projektu na około 2000 gmin w całej Polsce. 

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło konkurs na dofinansowanie dla gmin chcących przystąpić do pilotażu KRC. Gminy mogą składać wnioski o maksymalne dofinansowanie w wysokości 480 tysięcy złotych na działalność klubów przez okres dwóch lat. Nabór wniosków trwa do 5 lipca 2024 roku, a całkowita alokacja środków na ten etap projektu wynosi prawie 31 milionów złotych. 

Źródło: MFiPR

Czw., 27 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska