Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Moja Elektrownia Wiatrowa” – ruszył nabór!

„Moja Elektrownia Wiatrowa” – ruszył nabór! fot.pixabay

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poszerzają ofertę wsparcia dla prosumentów. 17 czerwca 2024 r. ruszył nabór w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”, z którego osoby indywidualne będą mogły uzyskać do 47 tys. zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii. Nabór potrwa do 16 czerwca 2025 r. (lub do wyczerpania alokacji środków).

Ze strony MKiŚ dowiadujemy się, że w pierwszym naborze przewidziano pulę 50 mln zł, a całościowy budżet programu przewidzianego na lata 2024-2029 wynosi 400 mln zł.

Rozwój energetyki prosumenckiej jest ważnym elementem wsparcia dla transformacji energetycznej w Polsce. Dofinansowanie zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej albo przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej przyczyni się do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii. Ponadto rośnie świadomość Polaków dotycząca opłacalności produkcji energii na własne potrzeby i konieczności zwiększenia autokonsumpcji energii w miejscu jej wytworzenia, dlatego w programach dofinansowań uwzględniamy magazyny energii – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Z programu „Moja Elektrownia Wiatrowa” (MEW) będą mogli skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy zrealizowali inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe i magazyny energii elektrycznej po 30.06.2023 r. Dotacje wyniosą do 30 tys. zł na jedną mikroinstalację wiatrową oraz do 17 tys. zł na magazyn energii elektrycznej.

Przewidujemy, że w perspektywie do 2029 roku w wyniku realizacji programu Moja Elektrownia Wiatrowa dojdzie do redukcji emisji CO2 na poziomie 35 000 Mg CO2 na rok – dodał wiceminister Motyka.

Jak przypomniała Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak, efektywność produkcji energii z wiatru jest uzależniona od miejsca posadowienia turbin wiatrowych. Najlepsze warunki wietrzności są w północnym pasie kraju. Informacje o programie przedstawione są na stronie internetowej, na której znajduje się także mapa wietrzności oraz informacje przydatne w planowaniu inwestycji (mojaelektrowniawiatrowa.gov.pl).
Dotacja NFOŚiGW przewiduje refundację do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję.

Jak czytamy - zainstalowana moc elektryczna siłowni wiatrowej może wynosić od 1 kW do 20 kW, przy czym program zakłada dofinansowanie nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW. Dofinansowanie będzie udzielane do magazynu energii o pojemności minimalnej 2 kWh i wyniesie nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh. W ramach programu „Moja elektrownia wiatrowa” wysokość konstrukcji małej turbiny wiatrowej nie może przekroczyć 30 m. Finansowanie programu „Moja Elektrownia Wiatrowa” pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego (FM).

Źródło: MKiŚ

Czw., 20 Czrw. 2024 0 Komentarzy
Katarzyna Sekuła
Redaktor Katarzyna Sekuła