Konwent Marszałków Województw, podkreślając walor funkcjonowania lokalnych grup działania, przedstawił dwie propozycje realokacji funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jej skutkiem miałoby być wygenerowanie pieniędzy dla tych lokalnych grup, które nie otrzymały dofinansowania na swoje strategie rozwoju.
Uwolnić limity dla regionów
Pierwszy wariant przewiduje zlikwidowanie limitu alokacji na województwa w przypadku działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi”. Zarząd województwa w zależności od potrzeb mógłby sam decydować o wysokości dofinansowania na wybrane typy operacji. Kwota przeznaczona na kolejny konkurs określana byłaby na etapie jego ogłaszania z uwzględnieniem wyniku finansowego poprzedniego konkursu. Realokacje i nabory miałyby być uzgadniane przez urzędy marszałkowskie z ministerstwem rozwoju wsi. Marszałkowie proponują, by pieniądze mogły być przesuwane na działanie Leader w wysokości odpowiadającej budżetowi lokalnych strategii rozwoju, które w danym województwie nie zostały wybrane i nie zmieściły się w limicie. Proponowane zmiany nie obejmowałyby inwestycji w targowiska (w poddziałaniu dotyczącym małej infrastruktury) oraz poddziałania scalanie gruntów.
Wziąć z puli ARiMR lub ARR i dać województwom
Drugą opcją wsparcia LGD, proponowaną przez marszałków, jest przesunięcie pieniędzy z finansowania działań wdrażanych przez agencje ministerstwa rolnictwa na działania gospodarcze, społeczne i infrastrukturalne, wdrażane przez zarządy województw. Wówczas przesunięcie pieniędzy na działanie Leader powinno odpowiadać wysokości umożliwiającej przeprowadzenie kolejnego konkursu na wybór strategii, którym nie udało się w pierwszej edycji konkursu. A gdyby zdarzyło się tak, że przesunięta pula nie zostałaby wykorzystana na finansowanie LSR, reszta mogłaby zostać przeznaczona operacje infrastrukturalne w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi”.
Zmiany dokumentu i zgoda KE
Marszałkowie proponując oba alternatywne warianty dodatkowego finansowania lokalnych strategii rozwoju są świadomi konieczności zmiany dokumentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 oraz wydania zgody przez Komisję Europejską. Dlatego apelują o podjęcie niezwłocznej decyzji. Dzięki temu możliwe byłoby uruchomienie nowego, dodatkowego konkursu na finansowanie lokalnych strategii rozwoju w przyszłym roku.
Źródło: stanowisko nr 17 Konwentu Marszałków Województw RP, 29.09.2016