Jednym ze świadczeń udzielanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest zapewnienie transportu sanitarnego, dla pacjenta. Transport sanitarny to jeden z elementów świadczeń opieki zdrowotnej, który zapewnia pacjentom bezpieczny i dostosowany do ich stanu zdrowia przewóz do placówek medycznych. To specjalistyczny przewóz pacjentów, którzy ze względów medycznych potrzebują odpowiednich warunków transportu.
Oprócz transportu sanitarnego, który służy przewozowi pacjentów, którzy nie wymagają intensywnej opieki w trakcie transportu np. osoby niepełnosprawne, pacjenci po hospitalizacji, możliwe jest również skorzystanie z transportu medycznego, który odbywa się na linii szpital-szpital i obejmuje pacjentów w ciężkim stanie zdrowia wymagających nadzoru lekarza, ratownika medycznego lub pielęgniarki podczas przewozu np. przewóz pacjenta z zawałem mięśnia serca, udarem mózgu lub z niewydolnością oddechową. Realizowany jest na zlecenie lekarza szpitala, w którym pacjent aktualnie przebywa.
Transport sanitarny odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, pozwalając pacjentom dotrzeć do placówek medycznych w sposób bezpieczny i zgodny z ich potrzebami zdrowotnymi: jest wskazany ze względów medycznych, zapewnia ciągłość leczenia, umożliwiając pacjentowi dostęp do niezbędnych świadczeń zdrowotnych oraz gwarantuje najkrótszy czas przewozu dostosowany do stanu zdrowia pacjenta.
Pacjent z niepełnosprawnością ruchową uniemożliwiającą korzystanie z transportu publicznego ma prawo do bezpłatnego przewozu transportem sanitarnym, w tym także lotniczym, do najbliższego podmiotu leczniczego realizującego wskazane świadczenia medyczne, tam i z powrotem, jeśli konieczne jest: natychmiastowe podjęcie leczenia – gdy stan zdrowia wymaga pilnej interwencji medycznej, zachowanie ciągłości leczenia – gdy regularne wizyty w placówce medycznej są niezbędne do dalszego leczenia.
Pacjent, który może się samodzielnie poruszać, ale: potrzebuje pomocy innej osoby podczas korzystania z transportu publicznego lub wymaga transportu przystosowanego do osób z niepełnosprawnościami może otrzymać zlecenie od lekarza na transport sanitarny częściowo odpłatny, dofinansowany przez NFZ w 40%. Pokrywa wówczas 60% kosztów przewozu.
Transport częściowo odpłatny przysługuje pacjentom z chorobami: krwi i narządów krwiotwórczych, nowotworowymi, oczu, przemiany materii, psychicznymi i zaburzeń zachowania, skóry i tkanki podskórnej, układu krążenia, układu moczowo-płciowego, układu nerwowego, układu oddechowego, układu ruchu, układu trawiennego, układu wydzielania wewnętrznego, zakaźnymi i pasożytniczymi, wynikające z urazów i zatruć oraz wynikającymi z wad rozwojowych wrodzonych, zniekształceń i aberracji chromosomowych.
Aby skorzystać z transportu, pacjent musi otrzymać zlecenie na transport sanitarny. Dokument ten wystawia: lekarz rodzinny (POZ) gdy pacjent wymaga transportu do specjalisty, na badania diagnostyczne lub rehabilitację, lekarz specjalista w przypadku konieczności kontynuacji leczenia w innej placówce lub szpital w razie potrzeby przewiezienia pacjenta do innego ośrodka medycznego celem kontynuacji leczenia lub po zakończeniu hospitalizacji.
Źródło: NFZ