Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakaz sprzedaży aromatyzowanych jednorazówek i wkładów tytoniowych

Zakaz sprzedaży aromatyzowanych jednorazówek i wkładów tytoniowych fotolia.pl

Prezydent RP podpisał przyjętą 21 lutego 2025 roku nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Nowelizacja jest realizacją obowiązku implementacji dyrektywy delegowanej Komisji UE 2022/2100. Wprowadza do ustawy definicję „podgrzewanego wyrobu tytoniowego”. W myśl tej definicji, podgrzewany wyrób tytoniowy to nowatorski wyrób tytoniowy, w którym w wyniku podgrzania dochodzi do uwalniania nikotyny i innych substancji, które są następnie wdychane przez konsumenta, i który, w zależności od cech, jest wyrobem tytoniowym bezdymnym lub wyrobem tytoniowym do palenia.

Ustawa zakazuje wprowadzania do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych, jeśli ich charakterystyczny zapach wyróżnia się na tle innych produktów. Zgodnie z jej zapisami po 9-miesięcznym okresie przejściowym nie będzie możliwa sprzedaż i wkładów o charakterystycznym aromacie np. owocowym czy mentolowym.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że pracuje nad  kolejnymi dwoma ustawami, które wprowadzą surowe przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Jeden projekt obejmuje zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów i smakowych woreczków nikotynowych, drugi natomiast kompleksowo reguluje rynek elektronicznych papierosów i obejmuje przepisami wszystkie rodzaje tych produktów – niezależnie od tego, czy płyny, które są w nich używane, mają w składzie nikotynę czy też nie.

W ramach obu projektów Ministerstwo Zdrowia chce zakaz sprzedaży wszystkich jednorazowych e-papierosów (z nikotyną i bez niej) tak aby te produkty zniknęły z rynku, zakazać sprzedaży smakowych woreczków nikotynowych. Nowe zasady sprzedaży innych wyrobów z nikotyną, aby były traktowane jak leki i mogły być sprzedawane tylko w aptece i dopiero, gdy zatwierdzi je Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Ponadto planowana jest większa kontrola nad e-papierosami – badanie składu płynów w e-papierosach, aby sprawdzić, czy nie zawierają szkodliwych substancji.

W projektach przewidziano również zakaz sprzedaży dzieciom i młodzieży do 18. roku życia wszystkich elektronicznych papierosów jednorazowych i wielorazowych, z nikotyną i bez, zakaz sprzedaży w automatach i na odległość, zakaz reklamy i promocji, obowiązek oznakowania opakowań jako wyrobu szkodliwego dla zdrowia oraz zakaz palenia w miejscach publicznych np. w szkołach, restauracjach, na placach zabaw, i przystankach komunikacji miejskiej ta zasada już dotyczy elektronicznych papierosów z płynem, który zawiera nikotynę.

Źródło: MZ 

Pt., 4 Kw. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek