Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brak okularów przy zatrzymaniu przez Policję

Brak okularów przy zatrzymaniu przez Policję fotolia.pl

Organ kierujący na badania lekarskie nie jest związany wnioskiem Policji o skierowanie kierowcy na takie badanie. Nie może on podchodzić bezkrytycznie do takiego wniosku lecz powinien sam ocenić czy wobec kierowcy istnieją "uzasadnione i poważne" zastrzeżenia, o których mowa w art.75 ust.1 pkt 5 ustawie o kierujących pojazdami., uzasadniające wydanie decyzji o skierowaniu na badanie. W razie wątpliwości winien przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, a następnie wydać rozstrzygnięcie w sprawie.

W sprawie kierujący pojazdem przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 36 km/h. W trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze Policji przedstawili skarżącemu do zapoznania się i podpisania pouczenia. Skarżący odmówił podpisania przedstawionych dokumentów argumentując "że nie widzi co tam jest napisane, ponieważ nie widzi z bliska oraz nie posiada przy sobie okularów do czytania". W związku z powyższym Policja skierowała wniosek do starosty o skierowanie kierującego na badania, wskazując, że istnieje uzasadnione podejrzenie, że skarżący w trakcie kierowania pojazdem nie widzi prędkości wskazywanej na prędkościomierzu znajdującym się w pojeździe, a tym samym nie widzi, czy porusza się pojazdem na drodze z obowiązującą prędkością. Starosta skierował kierującego na badania, a SKO decyzję podtrzymało.

Sąd uchylił obie decyzje i wskazał, że wysokie prawdopodobieństwo istnienia u skarżącego przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami nie może wynikać tylko z faktu, że skarżący nie potrafił odczytać pouczenia przedstawionego mu przez policjantów, gdyż nie posiadał przy sobie okularów do czytania. W ocenie sądu interpretowanie tej okoliczności tak jak przyjęły to organy administracji w sprawie jest nielogiczne i pozbawione racjonalnego uzasadnienia. To, że skarżący bez okularów do czytania nie potrafił odczytać przedstawionego mu pouczenia nie oznacza, że nie potrafi również odczytać prędkości na prędkościomierzu w samochodzie. Jest rzeczą powszechnie znaną, że cyfry na prędkościomierzach, czy to cyfrowych czy analogowych, są stosunkowo duże i czytelne nawet dla osoby używającej okularów do czytania.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Czw., 9 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel