WSA: Tylko niewykonanie wyroku sądu administracyjnego w przedmiocie bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania umożliwia wniesienie przez stronę skargi. Niewykonanie przez organ wyroku innego rodzaju takiego prawa nie daje.
Krakowski sąd administracyjny odrzucił skargę na zaniechanie starosty, który - zdaniem skarżącego - nie wykonał wyroku, którym to Sąd uchylił decyzję w przedmiocie wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów. Niewykonanie wyroku było dwukrotnie ukarane grzywną, lecz pomimo tego starosta nie uczynił zadość dyspozycji Sądu.
Skarga wniesiona przez obywatela może z pozoru wydawać się skargą uzasadnioną, o charakterze zbliżonym do skarg rozpatrywanych z powodzeniem przez sądy administracyjne, dotyczące "niedziałania" organów. W przedstawianej sprawie wystąpiły jednak inne okoliczności. Art. 154 § 1 p.p.s.a. pozwala na wniesienie skargi z żądaniem wymierzenia organowi grzywny w przypadku, gdy ten nie wykonał wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania. Choć niewykonanie wyroku, o którym mowa w opisywanej sprawie, może budzić podobne skojarzenia i przywodzić na myśl inne przykłady bezczynności, tj. nieusprawiedliwionego nieczynienia przez organ, to kategoria wyroku leżącego u podstaw opisywanej skargi, jest czymś odrębnym. Niewykonany wyrok stanowił bowiem wyrok uchylający decyzję. Orzeczenia tego typu, podobnie jak wspomniane w uzasadnieniu wyroki stwierdzające nieważność aktu lub czynności, nie podlegają zaskarżeniu w razie ich niewykonania, toteż należy odróżniać je od wyroków stwierdzających przewlekłość w załatwianiu sprawy czy bezczynność organu.
Postanowienie WSA w Krakowie z 31 października 2024 r. (sygn. III SA/Kr 1427/24)
Źródło: CBOSA