Prezes NFZ podpisał zarządzenie, które zmienia na wyższe wyceny świadczeń rehabilitacyjnych. Zmieniona zostanie zarówno wycena świadczeń fizjoterapii dziennej jak i stacjonarnej. Nowe taryfy obowiązywać będą od 1 lutego 2022 roku.
Zgodnie z postulatami środowiska fizjoterapeutów, zarządzenie Prezesa NFZ wprowadza nowe zasady rozliczania świadczeń, gdzie czas pracy fizjoterapeuty z pacjentem, jest podstawowym czynnikiem wyceny świadczeń rehabilitacyjnych.
Dzięki tej zmianie fizjoterapeuta będzie mógł elastycznie zmieniać prowadzoną terapię, aby ta była jak najlepiej dopasowana do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta, a w rezultacie przebieg rehabilitacji przyniósł najlepsze efekty.
Nowe zarządzenie Prezesa NFZ wprowadza także zmiany w samym katalogu zabiegów fizjoterapeutycznych. Uproszczony katalog zabiegów rehabilitacyjnych daje większą swobodę terapeuty w wyborze procedur fizjoterapeutycznych. Rehabilitant może dowolnie pakietować zabiegi, aby uzyskać najlepsze wyniki terapii dla pacjenta.
Zarządzenie Prezesa NFZ dotyczące rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej, będzie obowiązywało od 1 lutego 2021 r. Wejście w życie zarządzenia oznacza zwiększenie środków na fizjoterapię ambulatoryjną i domową o ok. 213 mln zł. Oznacza to zwiększenie wartości już zawartych umów oraz liczby punktów rozliczeniowych.
Także 1 lutego br. spodziewana jest podwyżka ceny punktu w rehabilitacji dziennej i stacjonarnej oraz spłaszczenie różnic między ceną za punkt w poszczególnych województwach, co było wielokrotnie postulowane przez świadczeniodawców. Na realizację tego zadania NFZ zamierza przeznaczyć dodatkowe 100 mln zł.
Źródło: NFZ