Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dłuższa ważność certyfikatów po trzeciej dawce szczepionki na COVID-19

Dłuższa ważność certyfikatów po trzeciej dawce szczepionki na COVID-19 fotolia.pl

Wszyscy, którzy zdecydują się przyjąć trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, mogą liczyć na przedłużenie ważności Unijnych Certyfikatów COVID. Dokument będzie ważny zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowego wydruku.

Zgodnie z przepisami, certyfikat COVID jest ważny przez rok od daty przyjęcia trzeciej, przypominającej dawki szczepionki. Podobnie jak po przyjęciu drugiej dawki (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – 1 dawki), tak i teraz dokument jest dostępny dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz aplikacji m-obywatel. Osoby niekorzystające z jednego z tych dwóch narzędzi elektronicznych mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub punkcie szczepień.

Trzecia dawka przypominająca szczepionki przeciw COVID-19 (druga w przypadku szczepionki J&J)  jest dostępna od 2 listopada dla każdej osoby w wieku powyżej 18 lat, której od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej pół roku. E-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia. Do dziś już ponad 1,2 mln osób przyjęło dawkę przypominającą.

Osoby z deficytem odporności, które skończyły 12 lat mogą natomiast korzystać z 3 dawki dodatkowej szczepienia przeciw COVID-19 (drugiej w przypadku szczepionki J&J). Jednak w przypadku tych osób, decyzja o wydłużeniu ważności Unijnych Certyfikatów COVID zostanie podjęta po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Rady Medycznej.

Źródło: MZ

Wt., 16 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska