Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dziennik Warto Wiedzieć zostanie zlikwidowany? – zakaz wydawania prasy przez samorządy

Dziennik Warto Wiedzieć zostanie zlikwidowany? – zakaz wydawania prasy przez samorządy fot.pixabay

Do konsultacji publicznych trafiła  koncepcja wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów. Akt ten zawiera w swojej treści założenia zgodnie, z którymi samorządy (wszystkich szczebli) zostaną pozbawione możliwości wydawania własnej prasy oraz posiadania swoich telewizji. W ocenie Związku Powiatów Polskich ograniczenie to w znacznym stopniu utrudni, a na wielu płaszczyznach uniemożliwi wykonywanie działań promocyjnych samorządu, należących do ustawowych działań publicznych.

Prasa samorządowa to ważna część życia społecznego

W opinii do projektu ZPP wskazało, że mieszkańcy, chcą zdobywać informacje na tematy dotyczące lokalnej społeczności z prasy czy innych źródeł medialnych, tworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Zamieszkujący dane gminy czy powiaty są żywo zainteresowani inwestycjami jakie przeprowadzane są na danym terenie w tym postępami prac, lokalnymi wydarzeniami kulturalnymi czy społecznymi, a także szeroko rozumianym życiem społeczności lokalnej, które dokumentowane jest w prasie wydawanej przez samorządy. Jednostki samorządu terytorialnego muszą zachować możliwość komunikacji z mieszkańcami, w celu realizowania swoich rzeczywistych zadań, stąd zakaz wydawania przez nich prasy jest nieuzasadniony. Działalność medialna jednostek samorządu terytorialnego jest częścią życia społecznego. Pełni wiele kluczowych ról w lokalnej społeczności: informuje, integruje, edukuje oraz promuje region. Projektodawca zdaje się zapominać, że mnogość prasy samorządowej wynika z zapotrzebowania lokalnej społeczności na informacje. Jeżeli efektem nowych regulacji będzie jedynie pozbawienie obywateli możliwości uzyskiwania wieści o swoim najbliższym otoczeniu, to projektowane przepisy przyniosą odwrotny skutek od założonego.

Zakaz reklam i autopromocji w mediach samorządowych

Związek stoi na stanowisku, że o ile zasadne wydaje się nałożenie ograniczeń dotyczących publikowania płatnych reklam czy agitacji politycznej, to odbieranie samorządom możliwości komunikowania się z mieszkańcami za pomocą gazet lub materiałów video znacząco ograniczy działania promocyjno-informacyjne, które podejmowane są przez wiele gmin czy powiatów, które w tym zakresie realizują nałożony na nie obowiązek wynikający z przepisów ustaw ustrojowych (zadanie promocji).

Samorządowa (nieuczciwa) konkurencja

Wskazywanym przez projektodawcę problemem jest tworzenie przez samorządy prasy konkurencyjnej, jednak nie wszędzie jest z kim konkurować. Sam zakaz wydawania mediów przez organy samorządu terytorialnego nie spowoduje odrodzenia się lokalnych mediów. Oczywistym wydaje się, że działalność medialna samorządów nie powinna stanowić nieuczciwej konkurencji dla innych wydawnictw czy dostawców usług medialnych. Oznacza to po pierwsze, że prasa samorządowa nie powinna zawierać żadnych płatnych ogłoszeń czy reklam, a po drugie nie powinna być wykorzystywana do promocji osobistej burmistrzów/wójtów/prezydentów miast czy innych osób pełniących funkcje publiczne w danym samorządzie. Takie uregulowanie powinno wyeliminować znamiona nieuczciwej konkurencji, jakie obecnie pojawiają się przy wydawaniu prasy przez samorządy. Działalność wydawnicza jednostek samorządu terytorialnego przy zachowaniu pewnych dobrych praktyk, nie będzie stanowiła konkurencji rynkowej dla prywatnych mediów.

Warto wiedzieć to prasa samorządowa

Związek Powiatów Polskich (stowarzyszenie JST) jest wydawcą dziennika internetowego (wartowiedziec.pl), który służy prowadzeniu działalności informacyjno-edukacyjnej dla pracowników samorządowych oraz promocji powiatów. Nie prowadzimy żadnej działalności komercyjnej, a często jesteśmy źródłem informacji również dla większych mediów. Nie jest zatem tak, że prowadzenie działalności prasowej przez samorządy jest zjawiskiem patologicznym.

Z uwagi na powyższe argumenty, Związek Powiatów Polskich całkowicie sprzeciwia się pomysłowi zakazu wydawania prasy, przez samorządy.

Śr., 21 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek