Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szczepienia na grypę – dla kogo bezpłatne?

Szczepienia na grypę – dla kogo bezpłatne? fotolia.pl

Bezpłatne szczepionki na grypę dostępne będą w aptekach dla seniorów w wieku powyżej 75 roku życia oraz kobiet w ciąży. Z 50% refundacji skorzystać mogą osoby w wieku 65-74 lata oraz osoby w wieku od 18 do 64 lat z chorobami współistniejącymi oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

Dzieci będą mogły skorzystać ze szczepionek w formie donosowej i domięśniowej, dla pozostałych grup będą dostępne szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie w pełnej odpłatności.

Od tego roku na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z bezpłatnych szczepień realizowanych na terenie placówek medycznych będą mogły skorzystać następujące grupy: osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptekach ogólnodostępnych, diagności laboratoryjni, nauczyciele, pracownicy pomocy społecznej, osoby z domów pomocy społecznej, funkcjonariusze i żołnierze.

Celem tych szczepień jest ograniczenie absencji pracowników placówek medycznych, którzy są niezbędni przy ewentualnym wzroście zachorowań na COVID oraz ograniczenie wzrostu zachorowań i powikłań grypowych wśród osób w podeszłym wieku.

W czasie stanu epidemii COVID-19 konieczne jest wdrożenie działań profilaktycznych przeciw grypie, względem osób, które z racji wykonywanego zawodu mają częste kontakty społeczne, lub w związku z wiekiem są narażone na ciężki przebieg choroby. Szczepionka jest produktem leczniczym, który jest dedykowany uodpornieniu szczepionej populacji przed zachorowaniem w sezonie grypowym.

Czw., 2 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek