Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obecny przebieg szczepień nie jest zadowalający

Obecny przebieg szczepień nie jest zadowalający fotolia.pl

Podczas lipcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wiceminister Michał Dworczyk przedstawił informację na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień. Obecnie, proces jest daleki od zadowalającego.

Michał Dworczyk podziękował samorządowcom za zaangażowanie na tym polu, zaznaczył jednak, że obecny przebieg szczepień nie jest zadowalający. Obecnie 56% populacji powyżej 18. roku życia przyjęło jedną dawkę szczepionki lub jest zarejestrowanych na szczepienie. Zainteresowanie szczepieniami jest jednak coraz mniejsze. Zdaniem przedstawiciela rządu, wyczerpane zostały programy promujące szczepienia, a także zachęty. W planach jest jeszcze gratyfikacja finansowa dla POZ, w których nastąpi wzrost szczepień wśród pacjentów. Michał Dworczyk podał też przykłady innych państw europejskich, w których wprowadzane są ograniczenia dla osób, które się nie zaszczepiły. Podobne rozwiązania nie są jak na razie brane pod uwagę w Polsce, jednak zgodnie ze słowami Michała Dworczyka, nie można niczego wykluczać.

Marek Wójcik zwrócił uwagę, że dla samorządów kluczowe jest to, co będzie ze szkołami. Jego zdaniem należy szybko dojść do porozumienia z resortem edukacji. W jego ocenie konieczne jest też szczepienie nauczycieli. Ta grupa zawodowa powinna również mieć możliwość nieodpłatnego szczepienia przeciwko grypie, biorąc pod uwagę powiązania między tymi dwoma chorobami.

Wiceminister Marzena Machałek poinformowała, że w grupie wiekowej 12-18 lat zaszczepionych jest średnio 26% dzieci. Tylko w grupie 18-latków to ponad 38%. Podkreśliła też, że nie ma mowy o przymusie szczepień dla dzieci.  

Zarówno strona samorządowa jak i rządowa zgodziły się co do tego, że konieczne jest upowszechnianie informacji na temat przeciwwskazań do szczepień wśród dzieci. 

Pt., 23 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska