Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stosunek Polaków do szczepień przeciw COVID-19

Stosunek Polaków do szczepień przeciw COVID-19 fot.pixabay.com

Od początku pandemii, najważniejszym zadaniem było wynalezienie skutecznego lekarstwa, które mogłoby nas chronić przed zarażaniem się koronawirusem. W momencie pojawienia się informacji, o rozpoczętych pracach nad stworzeniem szczepionki przeciw COVID-19, rozpoczęły się dyskusje, które trwają do dzisiaj, na temat jej bezpieczeństwa i skuteczności. A jakie zdanie mają Polacy na ten temat?

Pierwszą ankietę, na temat stosunku Polaków do sczepień przeciw COVID-19, Centrum Badań Opinii Społecznej przeprowadziło w listopadzie 2020 r. Wówczas więcej niż co trzeci badany deklarował chęć zaszczepienia się, gdyby szczepionka była dostępna (36%), natomiast blisko połowa ankietowanych nie wyrażała takiego zamiaru (47%). Przyczyną negatywnego nastawienia do szczepienia, jak wynikało z deklaracji respondentów, były obawy związane ze skutkami ubocznymi jakie może wywołać nowa szczepionka (69%), w dalszej kolejności ogólna niechęć do szczepień (30%), a także niepewność co do jej skuteczności (25%).

Wyraźny wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw COVID-19 zarejestrowany został w styczniu, po rozpoczęciu szczepień w Polsce. Wówczas chęć do zaszczepienia się deklarowała już ponad połowa badanych (56%). Przychylność do szczepień w znacznej mierze zależała wtedy od wieku respondentów. Częściej chęć zaszczepienia się deklarowali starsi ankietowani w wieku 65 lat i więcej (74%), natomiast w grupie badanych w wieku 18-24 lata, zdecydowanych było jedynie 37%. Głównym powodem zniechęcającym do szczepień były obawy przed potencjalnymi skutkami ubocznymi, jakie może wywoływać nowa szczepionka (78%), a także wątpliwości dotyczące jej skuteczności (35%).

Badania, które przeprowadzane były przez Centrum Badań Opinii Społecznych w kolejnych miesiącach, wskazywały znaczący wzrost zainteresowania szczepieniem wśród Polaków. W kwietniu już dwie trzecie ankietowanych (65%) miało pozytywne nastawienie do szczepień przeciw COVID-19, w tym 21% już zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką, a 44% chciałoby się zaszczepić.

Do tej pory w Polsce dawkę szczepienia przyjęło już ponad 18 mln osób, wciąż jednak co czwarty ankietowany nie zamierza w ogóle tego zrobić. Z czego to wynika? Główną przyczyną niechęci nadal są obawy związane ze skutkami ubocznymi, jakie może wywoływać szczepionka (61%), natomiast w drugiej kolejności – pojawiają się wątpliwości dotyczące jej skuteczności (31%). Zaznaczyć jednak należy, że obie główne przyczyny artykułowane są obecnie rzadziej niż w marcu, gdy ostatni raz pytano o tę kwestię. Respondenci częściej natomiast uzasadniają swoje nastawienie ogólną niechęcią do szczepień (18%). Stosunkowo niewielu ankietowanych rezygnuje ze szczepienia dlatego, że uważa, iż COVID-19 nie jest groźną chorobą (13%), bądź dlatego, że już na nią chorowali (13%).

Źródło: CBOS

Wt., 25 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska